Şerre karşı Hz. Peygamberin duası

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 28 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Peygamberimizin şerre karşı koruduğu dua

Abdullah b. Huleyb (radıyallahu anh) anlatıyor: "Biz yağmurlu ve çok karanlık bir gecede bize namaz kıldırması için Resulullah-ı (sallallahu aleyhi vesellem) aramak üzere dışarı çıkmıştık. Kısa bir süre sonra kendisini bulduk. Bize,

- Namazı kıldınız mı, diye sordu. (Ben kendisinin söze devam edeceğini zannederek) birşey söylemedim. Bunun üzerine, 'Oku!' dedi. (Ben aynı düşünceyle yine) bir şey söylemedim. Sonra (tekrar), 'Oku!' dedi. (Ben aynı düşünceyle yine) bir şey söylemedim. Sonra (tekrar), 'Oku!' dedi. Bunun üzerine,

-Ey Allah'ın Resulü ne söyleyeyim, dedim.

- Akşama ve sabaha eriştiğin zaman 'kul hüvallahü ahad (suresi)' ile 'Muavvizeteyn (surelerini)' üç defa oku! Her türlü şerre karşı bunlar sana yeter, buyurdu." (Ebu Davud, Edeb, 110)

Muavvizeteyn, Felak ve Nas sürelerinin ikisine birden verilen isimdir. Bu sürelerle, gizli ve saklı gelebilecek her türlü kötülüklerden, kötü gözlerin nazarında, sihir yapanın sihrinden, insana zarar verebilecek her türlü şeylerden, Allah Azze ve celle'ye sığınılmıştır. Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)'den bu sürelerin faziletleri ve faydaları ile ilgili pek çok rivayetler vardır. Bu süreleri okuyan Cenab-ı Allah'ın izniyle bütün gün ona hiçbir şey zarar vermez ve Cenab-ı Allah'ın himayesi altında olur.

Peygamberimizin şerre karşı koruduğu dua.