Soru Şeriat kuralları nelerdir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Şeriat” kelimesinin anlamı : Şeriat lugatta : Kanun ve de cadde anlamlarına gelmektedir.

  Şari’de: Kanun koyucu demektir. (Yani Yüce Allah (جل جلاله) ) Ayeti Celilede : “Bundan sonra seni emirden olan bir şeriat ile vazifelendirdik”(Casiye/18)buyrulmaktadır…

  Şeriat, Yüce Allah kanunlarına denen fıkıh terimidir. Doğru yol, hak din yolu, nur, aydınlık vede ışıktır. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın Yüce Allah'tan aldığı emir ve yasakları insanlara gösterdiği yoldur. Bu yoldan başka bir yola giren kimseler apaçık bir sapıklığa doğru helake doğru sürüklenmektedir.

  Kişilerin çoğu, cahillikten dolayı Şeriat'ın ne olduğunu bilip bilmeden ileri geri konuşanlar büyük bir yanlış yapmaktadır. Şeriat'ın ne olduğunu algılamak, bilmek ve de bilmeyenlere de öğretmek anlatmak gerekir. Kesin olarak inanılması gereken şeyleri bilmeyip anlamadan kötülemek, o kişiyi kötü yola yöneltir ve de pişman olacağı şeyler yaptırır. Bilmeden boşu boşuna amelleri yok olur.

  Sana da, daha önceki kitabı doğrulamak ve de onu korumak üzere hak olarak Kitab'ı Kur'an-ı Kerim'i gönderdik. Artık aralarında Yüce Allah'ın indirdiği ile hükmet; sana gelen gerçeği bırakıp da onların arzularına uyma. Ey ümmetler! Her birinize bir şerîat ve bir yol verdik. Yüce Allah dileseydi sizleri bir tek ümmet yapardı; fakat size verdiğinde yol ve şeriatlerde sizi denemek için (böyle yaptı). Öyleyse iyi işlerde birbirinizle yarışın. Hepinizin dönüşü Yüce Allah'a dır. Artık size, üzerinde ayrılığa düştüğünüz şeyleri(n gerçek tarafını) O haber verecektir. (Maide suresi, 48. ayet)

  Sonra da seni din konusunda bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy ; bilmeyenlerin isteklerine uyma. (Casiye suresi, 18. ayet)

  Şeriat, Yüce Allah'ın kanunlarıdır. Peki nedir bu kanunlar ?
  Yüce Allah'ın kanunları, emrettiği nizam ve de intizamlardır. Mesela Yüce Allah'ın helal kıldıkları şeyler şeriat kanunlarındandır. Haram kıldığı yani yasakladığı şeyler yine onun kanunlarındandır. Emrettiği şeyler ve yasakladığı şeylerde onun kanunlarındandır.