Semizotlu Fellah Köftesi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Konusu 'Kolay Yemek Tarifleri' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Semizotlu Fellah Köftesi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Fellah köftesini bilmeyen veya sevmeyen yoktur sanırım. Fellah köftesine bir sunum ve lezzet katıp semizotlu yaptım. Nefis oldu desem yeridir. Hem misafirlerim hem de ben çok beğendik İster semizotu yada ıspanaklı her şekilde çok nefis oluyor denemeyen varsa mutlaka kayıt edip denesin. Fellah köftesini bir de bu şekilde deneyin, çok beğeneceksiniz

Semizotlu Fellah Köftesi Tarifi, Nasıl Yapılır.

SEMİZOTLU FELLAH KÖFTESİ

✔Malzemeler ;
    1 su bardağı ince bulgur
    Yarım su bardağı irmik
    1 tane yumurta
    3 yemek kaşığı un
    1 yemek kaşığı domates salçası
    1 tatlı kaşığı biber salçası
    Tuz
    Karabiber

✔Sosu için ;

3-4 tane domates
    1-2 tane soğan
    1 yemek kaşığı kadar domates salçası
    Tuz
    1 bağ semizotu
    Süzme yoğurt

Semizotlu Fellah Köftesi Yapılışı:

Derin bir kabın içerisine irmik ve bulgurlu koyup üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyin ve ağzı kapalı olarak suyunu çekip, şişene kadar bekletin. Köfte harcı için gerekli olan tüm malzemeleri ekleyip iyice yoğurun. Misket büyüklüğünde parçalar koparıp elinizde yuvarlayın şekli olarak ise yuvarladıktan sonra köftenin ortasına parmağımı batırıp düğme şeklinde iz yaptım.
    Köfteleri haşlamak için tencereye kaynamış olan suyu koyup köfteleri içine bırakın. 3-4 dakika kaynatın. Suyun üzerine çıkınca pişmik demektir. Domates sosu için soğanı minik minik doğrayın ve sıvı yağ da soteleyin. Domatesi de minik minik doğrayıp salça ve tuzu da ilave edip domatesler hafif suyunu çekene kadar pişirin. Haşlanmış olan köfteleri domates sosu ile harmanlayın. Semizotunu güzelce ayıklayıp yıkayın. Süzme yoğurt ile karıştırıp servis tabağına alın. Üzerini de köfteleri koyup servis yapın…