Semerkand Dergisi, Eylül 2012 Sayısı Çıktı

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Adile tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Türkiyenin en büyük tirajına sahip Semerkand Tasavvuf Dergisi Eylül 2012 çıktı
  Semerkand Dergisi, Eylül 2012 Sayısı Çıktı
  Semerkand dergisi Eylül sayısında ibadetlerde devamlılık ve Ramazan-ı Şerif'teki gayret ve kazanımların kaybedilmemesini ayın konusu olarak ele alıyor

  Ramazan'dan Sonra

  "Ramazan'dan Sonra" başlıklı ayın konusunda, kadın erkek her müminin, ergenlik çağından son nefesine kadar Allah'ın emir ve yasakları ile sorumlu olduğu ve bu sorumluluğun sadece özel gün ve gecelerde ya da sadece belli aylarda olmadığı üzerinde duruluyor. Ayın konusu yazarı Siraceddin Önlüer, yazının girişinde şunları söylüyor:

  "Kulluk, kendi üzerimizde ve bütün kâinatta Allah Teâlâ'nın tam ve kesin hükümranlığını kabul ve itiraf ile O'nun emir ve yasaklarına uyarak yaşamaktır. Yani onun gönderdiği hayat tarzına/dine teslim olmak, O'nun hoşnut olacağı salih ameller ile meşgul olmak...

  İbadet ve taat, mevsimlik değildir. Tatili, izni yoktur. Dünyevi bahanelerle terk edilemez. Ancak insanın doğuştan gelen bazı özelliklerine ve sağlık durumlarına göre özel ruhsatlar söz konusu olabilir."

  "Ne için yaratılmıştın?", "İnsan başıboş değildir!", "Büyük nasihat", "Her şey insan için, insan Allah için", "Kulluk görevi düşer mi?", "En büyük şeref", "Ruhun gıdası", "İbadette devamlılık", "Ramazan'ı uğurlarken", "İmtihan bitmedi", "O'nun değil bizim ihtiyacımız var", "O istedi diye" başlıkları altında hazırlanan ayın konusu, mübarek Ramazan ayındaki gayret ve takvanın diğer on bir ayda da var olmasının gerekliliği hatırlatılıyor. Eksiklerini fark etmek isteyenler için önemli bir yazı olarak okunmayı bekliyor.

  "Akıl Karışmadan, Tereddüte Düşmeden" başlıklı başyazısında başyazar Mübarek Erol da, "Mübarek üç aylarda hepimizde dinî hayatımıza dair bir gayret meydana geliyor." Ve "Fakat bu ilgi eskiden beri bazı kimselerin iştahını kabartıyor. Eskilerin "küp içindekini sızdırır" dedikleri gibi, böyle kimseler de özellikle ilmihale dair konularda insanların akıllarını karıştırıyor" diyerek medyadaki karalama kampanyalarına dikkat çekiyor, duracağımız yeri gösteriyor.

  Dergide ayrıca Selim Uğur'un "Rüzgâr Gibi mi Geçti?", Ahmet Nafiz Yaşar'ın "İlmihal'in "Hal'i Yoksa", Ali Yurtgezen'in "Seyyid Emir Külal k.s.", Yunus Kızılırmak'ın "İmam Ahmed b. Hanbel", Hidayet Işık'ın "Evde Köpek Beslemek", Ali Uysal'ın "Ölüm de Tadılır" başlıklı yazıları yer alıyor.

  "Hal Dili", "Binbir Damla", "Tasavvuf Klasikleri", "Her Ay 10 Sünnet", "Tavan Arası", "Kitaplık", "Dün Bugün Yarın", "Dünya Hali" ve "Tencere" köşelerinde de çeşitli konulara yer veriliyor.

  Özenle hazırlanan Semerkand Çocuk eki de yine dergiyle birlikte hediye ediliyor.