Semerkand Aile Dergisi, Temmuz 2012

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Adile tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Semerkand Aile dergisi 82. sayısında kapağa taşıdığı "ailece gezmek demek..." dosyası ile okurun karşısına çıkıyor.

  Ümmühan Atak'ın hazırladığı dosyada ailece yapılan gezilerin ve ziyaretlerin aile içi iletişim ve özellikle çocuklar açısından yararlarından bahsediliyor. Atak, görüşlerine yer verdiği uzmanlardan Psikolog Eda Yavaş'ın şunlara dikkat çektiğini belirtiyor:

  "Uzman Psikolog Eda Yavaş, gezintiler sırasında yapılan paylaşımların önemine dikkat çekiyor: 'Aile bireyleri bunu bir görev olarak değil, bir eğlence, sosyal aktivite olarak görmelidir. İletişimde bulunarak duygu ve düşüncelerini birbirleriyle paylaşmalıdır. Gezi sonrasında, gezilen yerler hakkında değerlendirme yapmak da hem kişilerin daha sonraki gezilerdeki beklentilerini ortaya koyar, hem aile içi iletişimi arttırır, hem de gezintilerin eğlenceli aktiviteler olmasını sağlar.' Aksi taktirde yani aile fertlerinin gezintiden hoşnut olmaması durumunda nelerle karşılaşabileceklerine dair, Psikolog Yavaş'ın yorumlarını dikkatle okuyun istiyoruz: 'Gezilen yerlerden hoşlanmayan aile bireyleri olduğunda, olumsuz düşüncelerin paylaşılıp ortamın gergin olduğu durumlarda, yapıcı paylaşımlar yerine olumsuz eleştirilerin, yargılamaların konuşulduğu gezintilerin kötü bir aile gezintisi olması kaçınılmaz bir durumdur. Bu da aile içi iletişimin kopmasına, birlikte aktiviteler yapıp, zaman geçirmekten hoşlanmayan, sorunları çözme becerilerine sahip olmayan aile bireyleri haline gelmelerine yol açabilir."

  Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle:

  Gülnar Akbulut, Gençlere Sorduk köşesinde gençlere bu ay "En Çok Nelere Gülersin?" sorusunu soruyor ve gençlerden gelen ilginç ve mesaj dolu yanıtları sizlerle buluşturuyor.

  Esra Mert "Modern İnsanın Hastalığı: Yaygın Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu" başlıklı yazısında halk arasında aşırı kaygılanma olarak bilinen ve kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen "yaygın anksiyete bozukluğu" hastalığını anlatıyor. Mert, bu hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda sizleri bilgilendiriyor.

  Semerkand Aile dergisi ayrıca Başyazı, Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Evlilik, Gençlik, Pedagogum, Ev Hali, Mizah, Anne Baba Tutumları, Sahabe Hanımlar, Edu ile Maharetli Eller, Semerkand Aile Hatırası, Bebeğim, Lezzet, Bizden Haberler, Sizden Gelenler, Bulmaca gibi köşeleriyle sizlere canlı bir sayı sunuyor.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Temmuz 2014