Semerkand Aile Dergisi, Haziran 2012

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Abdullah tarafından 25 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Abdullah

  Abdullah Kayıtlı Üye

  Semerkand Aile dergisi 81. sayısında kapağa taşıdığı "Erkekler ve Evlilik" dosyası ile okurun karşısına çıkıyor

  Ümmühan Atak hazırladığı dosyada erkeklerin evlilikten beklentilerini ve evliliğe bakış açılarını ele alıyor. Evliliği bir de erkekler açısından değerlendiren Atak şunlara dikkat çekiyor:

  "Var oldukları her alanda 'iktidar olma' rolüyle baş başa bırakılan erkekler evlilikte yaşayabilecekleri sorunlarla aslında çok daha önce karşılaşmış olabiliyor. Ağlamayan erkek, pes etmeyen erkek, yorulmayan erkek, korkmayan erkek, üzülmeyen erkek... Bunlar toplumsal alanda (çalışma hayatı, eğitim hayatı gibi) erkeklerden beklenenlerin kısa bir özeti sadece. Kimi zaman bir duvar kadar dik, kimi zaman bir çelik kadar sağlam yapıya sahip olmak gerekliliği, evlilik sürecinde de erkeklerin peşini bırakmıyor. Hatta bu öyle bir serüven haline geliyor ki, evlilik erkeklerin birçok konuda en çok zorlandıkları bir arenaya dönüşüyor. Erkeklerin de 'aslında' duyguları olabileceği, erkeklerin de 'pekala' bezgin düşeceği gibi ihtimallerin kapısı çoktan kapatılmış oluyor. Bu durum eşler arasındaki çatışmaya dönüştüğünde ise suçlu (yani alttan almayan, özveriden yoksun, halden anlamayan...) genelde erkek oluyor."

  Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle:

  Gülnar Akbulut Gençlere Sorduk köşesinde gençlere bu ay, "Hangi mesleği, Neden Seçerdin?" sorusunu soruyor ve birbirinden ilginç cevapları sizlerle buluşturuyor.

  Elvida Ünlü, Sahabi Hanımlar köşesinde bu ay, hem Rasulullah Efendimiz'in (s.a.v) eşleri Zeynep bint Cahş'ın (r.a) kız kardeşi hem de Efendimiz'in halası Ümeyye bint Abdulmuttalip'in kızı olan Habibe bint Cahş'ı (r.a) anlatıyor.

  Meral Yılmaz "Bugünün Çocukları Meyve Ağaçlarına Tırmanmayı Bilgisayar Oyunlarında Görüyor" başlıklı yazısında pek çoğumuzun çocukluğunun meyve ağaçlarına tırmanarak, gün batımına kadar sokaklarda eğlenerek geçtiğini belirtiyor ve şimdiki çocukların bizler kadar şanslı olmadığına dikkat çekiyor. Yılmaz, kötü kentleşme, artan çocuk kaçırma olayları ve bunun gibi pek çok sebepten dolayı çocukların sokaktan ve doğadan uzak büyüdüklerini anlatıyor.

  Semerkand Aile dergisi ayrıca Başyazı, Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Değerlerimiz, Evlilik, Gençlik, Gıda, Pedagoğum, Ev Hali, Mizah, Edu ile Maharetli Eller, Semerkand Aile Hatırası, Bebeğim, Sağlık, Lezzet, Bizden Haberler, Bulmaca gibi köşeleriyle sizlere canlı bir sayı sunuyor.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Temmuz 2014