Şekil Ve Şarta Bağlı Olmayan İbadetler

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 18 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  1-Şekil ve Şarta Bağlı Olan Ve Olmayan İbadetler

  Namaz
  Şekil ve şarta bağlı olan ibadetlerin başında namaz gelmektedir. Namaz, dinin direğidir. Günün belirli vakitlerinde beş defa namaz kılmak, kadın erkek dinen sorumlu konumda olan her Müslüman’ın görevidir. Bunun dışında gönüllü olarak sevap elde etmek, Allah’a yakınlaşmak ve arınmak için kılınan ve “Nafile” diye adlandırılan namazlar da vardır. Namazla ilgili ayrıntılı bilgiyi daha sonra sizlerle paylaşacağım sevgili ziyaretçilerim.

  Oruç
  Oruç, İslam’ın şartlarından biridir. Oruç imsak vaktinden iftar vaktine kadar, ibadet niyetiyle, Yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak şeklinde tanımlanmaktadır. Ramazan orucu, İslam’ın şartlarından biridir. Ramazan orucunun dışında sevap kazanmak düşüncesiyle tutulan oruçlarda vardır. Bunlara ilişkin bilgilerde oruç konusunu paylaştığımda ayrıntılı bir şekilde sizlere sunulacaktır.

  Zekât
  Zekât, İslam’ın şartlarından biridir. Mali bir ibadettir. Dinen zengin olan Müslümanların, mali birikimlerinin çeşidine ve miktarına göre çeşitli alanlarda ( genellikle kırkta bir ) ödemekle yükümlü bulundukları bu mali ibadete ilişkin bilgilerde ilgili bölümde size sunulacaktır.

  Hac
  Belirli bir zamanda usulüne uygun olarak ihrama girdikten sonra Arafat’ta vakfe yapmak, Kâbe’yi tavaf ederek ziyaret etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirmek şeklinde tanımlanan, İslam’ın beş esasından biridir. Hem mali ve hem de bedeni bir ibadettir. Bu ibadeti yerine getirene hacı denir. Hacca ilişkin bilgiler de ilgili bölümde verilecektir.

  2-Şekil ve Şarta Bağlı Olmayan İbadetler

  Şekil ve şarta bağlı olmayan ve yerine getirildiğinde Allah’ın rızasına uygun davranıldığı için kişiye sevap kazandıran tutum ve davranışlar geniş manada ibadetlerdir.
  İyi bir insan dolayısıyla iyi, hayırlı bir Müslüman olabilmek için kişinin yaptığı her türlü güzel tutum ve davranış buna dâhildir. Bu insana güler yüzlü davranmaktan, kişiler veya meşru toplumsal hizmetler için yapılan harcamalara kadar birçok güzel davranış buna örnek verilebilir. Bunlar, “Sadaka”, ve “ Amel-i Salih: iyi, faydalı ve güzel davranış”, ifadesiyle özetlenebilir.