Şehitler Haftası İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İnsanlar çok eskiden beri havacılığa ilgi duymuşlar, uçmayı amaçlamışlardır. İlk uçak yapım çalışmalarını Roger Bacon başlattı. Sonra Leonardo da Vinci bugünkü uçağın ilkel biçimini hazırladı. Clement Ader 1890 yılında buharla çalışan ilk hava aracını yaptı. Wright kardeşlerin 1913 senesinde yaptıkları uçakla uçmalarından sonra; uçaklar savaşta kullanılmaya başlandı.

  Tarihte ilk uçak saldırısı 1911 senesinde Trablusgarb'ta İtalyanlar tarafından Türklere karşı yapıldı. Bu savaşta uçaklardan biri, askerlerimizin ateş açması sonucu düşürüldü.

  Havacılığın ilerlemesiyle birlikte uçak kullanmak ve yönetmek bir meslek halini aldı. Hava taşıtını kullananlara pilot denir.

  İlk Türk pilotları İngiltere ve Fransa’da öğrenim gören Hüseyin, Münif öğretmen, Sadi Fuat, Fazıl, Sadık,Fethi ve Nuri Beylerdir.

  Birinci Dünya Savaşı'nın başladığı 1914 senesinde Fethi Bey görevli olarak uçağı ile Mısır'a doğru yola çıktı. Uçak Arap Yarımadasında Tabariye Gölü yakınında düştü. Fethi Bey şehit oldu. Arkadaşlarından haber alamayan Sadık ve Nuri Beyler onu aramak için Arabistan'a giderken Toroslar üzerinde uçaktan düştü. Onlar da şehit oldu.

  İlk savaş pilotlarımızdan Binbaşı Fazıl Bey Birinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde İstanbul üzerinde 5 İngiliz uçağı ile tek başına savaştı. Düşman uçaklarından birini düşürdü. Kurtuluş Savaşı başlayınca Anadolu'ya geçti. Savaş boyunca uçak bölük komutanı olarak görev yaptı.

  27 Ocak 1923 günü Fazıl Bey'in uçağının motoru bozuldu. Dönüşe dayanamayan uçak düştü. Fazıl Bey şehit oldu.1964 senesinde Kıbrıs Harekatında pilot yüzbaşı Cengiz Topel de şehit oldu.

  Hava şehitlerimiz ülkemiz uğruna şehit düşmüşlerdir. Yurdumuz; üzerinde yaşadığımız topraklardan ülkemizi çevreleyen deniz kıyılarından ve bunlar üstündeki gökyüzünden oluşur.

  Çağımızda savaşlar çoğu vakit göklerde başlıyor. Zaferler göklerde kazanılıyor. Bunun için Atatürk havacılığın gelişmesine önem verdi. Gençleri havacılığa özendirmek için 1925 senesinde Türk Hava Kurumu'nun kurulmasını istedi. Türk Hava Kurumu yurttaşların yardımı ile günden güne gelişmektedir.

  Hava şehitlerimizin anılarını yaşatmak için İstanbul’da Fatih Parkında ve yurdumuzun çeşitli kentlerinde anıtlar yapıldı. Her yıl bu anıtlar önünde düzenlenen törenlerle Hava Şehitlerimiz rahmetle anılır. Anma törenlerinde havacılığın önemi anlatılır. Şiirler okunur, uçaklar ise gösteri uçuşları yaparlar.