Şehitler günü ile ilgili yazılar

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Şehit Haftası Hakkında Yazı

  Bu dünyada bizim için en değerli varlıklardan biri de vatandır. Bu nedenle biz vatanımızı çok severiz. Bu duygu tarih boyunca böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır.
  Vatanımız için birbirinden güzel destanlar söylemiş, türküler yakmışızdır.
  Yeri geldiğinde binlerce şehit vermekten de kaçınmamışızdır.

  18 Mart 1915 de yapılan Çanakkale savaşı ile normalde iki saat içerisinde fetih edileceği düşünülen bir ülkenin nasıl direndiğini ve kanının son damlasına kadar savaşarak nasıl başarıyla çıktığını ve tarihe Çanakkale geçilmez diye nasıl not düşüldüğünü gösteren emsalsiz bir savaştır.

  Bu savaş esnasında ana dolunun farklı farklı kesimlerinden binlerce kişi bu vatan için savaşmaya gelmiştir. Çünkü bu ülkenin her karış toprağının nasıl değerli olduğunu ve geride bıraktıkları aileleri için bunun ne kadar önemli olduğunu bilmektedirler.

  Binlerce kişi Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ile beraber burada omuz omuza savaşmış ve şehit olmuşlardır.

  Bu yüzden her yıl 18 Mart ülkemizde şehitler günü olarak kabul edilir ve orada ölen her şehidimiz bu gün yürekten anılırlar.

  Bu gün binlerce kişi orada ölen ataları için yürekten dua ederler ve geçmişlerini bir kez daha hatırlayarak geleceklerini nasıl inşa etmeleri gerektiğinin farkına varırlar.

  Bu yüzden 18 Mart tüm ülke genelinde törenler eşliğinde hatırlanan bir gün haline getirilmiştir.

  18 Mart şehitler günü adı verilen bu tarihte bence herkes en azından birkaç dakikada olsa durup bu savaşı ve burada ölen şehitlerimizi düşünmeli.

  Çünkü orada şehit olan hiçbir asker geri dönmeyi bir an olsun bile düşünmedi. Çünkü uğruna ölecekleri sevdikleri ve bir vatanları vardı her karışı aşk kokan, her karışı sevgi kokan.

  Bu sebepten ötürü her genç yılda bir günde olsa onları saygı ile anmasını bilmeli.

  [​IMG]

  Şehitlik Allah (c.c) katında çok değerlidir; peygamberlikten sonraki en yüksek derecedir. Onlar kutsal değerler için canlarını fedâ etmişler, deyim yerindeyse canları ile cenneti satın almışlardır. Atalarımız şehitliğin ne kadar yüksek bir mevki olduğunu bildikleri için vatan savunmasına seve seve katılmışlar, ölürsem şehit olurum, kalırsam gazi inancıyla canla başla mücadele etmişlerdir. Bizler de bu vatan için gece gündüz demeden çalışmalı, elimizden gelen fedâkarlıkları esirgememeliyiz.