Şefaatin Tanımı,Kısımları ve Delilleri Hakkında Bilgi

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Adile tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Şefaatin Tanımı,Kısımları ve Delilleri Hakkında Bilgi
  Kıyamet günü günahı olan müslimanların affedilmesi ve itaatli müslimanların da daha yüksek yerlere ermeleri için, Peygamberimizin ve diğer büyük zatların Yüce Allah`dan niyaz ve istirhamda istemeleridir.Peygamberimiz (s.a.v), sair peygamberlere verilmemiş büyük bir şefaatin sahibidir.
  Bu büyük şefaatini, Kıyamet günü insanlara ait muhakeme ve muhasebenin bir an önce yapılıp insanların mahşerin dehşetinden bir an önce kurtulmalarını te`min yolunda kullanacaktır.
  Onun bu şefaatine Şefaat-i uzma denir.Peygamberimizin haiz olduğu bu büyük imtiyaz ve yüksek şefaat derecesi ise, Makam-ı Mahmud adı verilir. Peygamberimizin (a.s.v) bütün insanlığı ilgilendiren bu büyük şefaatinden ayrı, ümmeti hakkında hususi şefaatleri de olacaktır.

  Şefaat Beş Ayrılır.
  -İnsanları haşir meydanından dehşet toplandıkları ve hesabın bir an önce görülmesi için yapılan şefaattir.
  Peygamberimiz(s.a.v) göre olup en büyük ve en önemli şefaattir. Buna şefaat-i uzma denir.
  -Birtakım bahtiyar insanların sayısız olarak cennete girmesi için yapılan şefaattir. Bu da Resulallah'a has bir şefaattir.
  -Cehennemi hak etmiş bazı müminleri kurtarmak için yapılan şefaattir. Bu şefaati peygamberler ve Allah'ın dilediği veliler yapabilir.
  -Cehenneme giren günahkar müminlerin cehennemden çıkması için yapılan şefaattir. Bunu peygamberler, melekler, veliler ve kardeşlerinin cehennemden çıkması için müminler yapabilir.
  -Cennettekilerin derecelerinin yükselmesi için yapılan şefaattir.
  Şefaat gerçektir. Ayet, hadis ve icma ile gerçektir.Şefaatin neticesini de Allah verir. Yine şefaat edeceklere de, edileceklere de Allah müsade eder.