Secde nedir? Secde nasıl yapılır? Kaç türlü secde vardır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Secde Nedir? Secde Hakkında Kısaca Bilgi

  Secde kavramı sözlükte; itaat etme, emrine uyma, boyun eğme, tevazu içinde eğilme, yere kapanma, yüzü yere sürme vb. anlamlara gelir. Terim olarak ise secde; namazda alnı, burnu, elleri, dizleri ve ayak parmaklarını yere koyup orada Allah’ın (c.c.) yüceliğini, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) öğrettiği dualarla anma demektir


  Namazın farzlarından biri de secde etmektir. Secdesiz namaz, sahih yani geçerli olmaz. Namazların her rekâtında iki kez secde edilir. Secdede iken “Sübhâne Rabbiyel a’lâ.” (Yüce Rabb’imi her türlü eksiklik ve kusurdan, noksanlıktan tenzih ederim.) ifadesi söylenir.

  Secde, Allah’ın (c.c.) yüceliği karşısında saygı ve tazimle eğilmektir. Kendi acziyetinin farkına varıp Cenab-ı Hakk’ın (c.c.) yüceliğini itiraf etmek, ona boyun eğip kulluk etmek demektir. Secde, sadece insanlar için kullanılan ve söz konusu olan bir kavram değildir. Bu kavram, canlı ve cansız tüm varlıkları kapsamaktadır. Secde etmek, üstün ve yüce bir varlığın önünde eğilmek, o yüce varlığa tazimde bulunmak, kendini o varlığın karşısında âciz görmek ve bunu davranışıyla ortaya koymak, itiraf etmektir.

  Namaz kılarken secde yapmak namazın farzlarından biridir. Namaz secdesi dışında da yapılan bazı secde çeşitleri vardır. Bunlardan başlıcaları aşağıda verilmiştir.

  a. Şükür secdesi: Bir nimete kavuşmaktan ya da bir musibetten, sıkıntıdan kurtulmaktan dolayı kıbleye yönelip Yüce Allah’ın (c.c.) huzurunda saygı ve şükran duygularıyla secdeye kapanmaktır. Şükür secdesi esnasında hamdü senalar edilierek Allah (c.c.) tesbih edilir ve bir tekbir daha alınarak secdeden kalkılır.

  b. Tilavet secdesi: Kur’an’da yer alan secde ayetlerinden birini okuyan veya dinleyen Müslüman’ın yapması gereken secdeye, tilavet secdesi denir. Farklı sayılar söyleyenler varsa da yaygın olan görüşe göre yüce kitabımızda on dört yerde secde ayeti bulunmaktadır. Tilavet secdesi yapacak kimse abdestli olarak kıbleye yönelir. Eller kaldırılmaksızın “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır ve doğrudan secdeye varır. Secdede üç kere “Sübhâne rabbiyel-a’lâ” der ve tekrar tekbir alarak ayağa kalkar. Ayağa kalkarken “Ğufrâneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr” der. Böylece tilavet secdesini tamamlamış olur. Kur’an’da her bir secde ayeti, özel bir işaretle gösterilmektedir.

  c. Sehiv secdesi: Sehiv; yanılma, dalma, gaflette bulunma, bilmeyerek terk etme anlamına gelir. Sehiv secdesi ise namazın farz ve vaciplerinden birini unutarak geciktirme veya vaciplerinden birini terk hâlinde, namazın sonunda yapılması gereken iki secdedir. Namazın farzlarından birini geciktiren ya da namazın vaciplerinden birini terk eden yahut geciktiren kişinin sehiv secdesi yapması gerekir. Sehiv secdesi namazın son oturuşunda yapılır. Tahiyyat okunduktan sonra sağa selam verilir, iki secde yapılır. Sonra tekrar Tahiyyât, Salli-Barik ve Rabbenâ duaları okunup selam verilerek namaz bitirilir.