Samimi tövbe günah temizler

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Tövbeden Sonra

  Tövbeden Sonra.


  Cenab-ı Allah’a tövbe ettikten sonra talep edilen neticelere ulaşmak için günahlara karşı dikkatli olmak gerekir. Aksi halde günahların kul ile Yüce Allah arasına koyduğu perde kalkmaz. Günah işlemeye devam ettikçe kalpten Allah sevgisi çıkar, yerini Cenab-ı Allah’tan başka şeylerin sevgisi alır. Kulun bu yüzden şiddetli hesaba çekileceğini bilmesi gerekir.

  Kişi hangi günahı işliyorsa, onu Cenab-ı Allah’tan ayıran, uzaklaştıran o günahtır. Şeytan ve nefs ne kadar süslese, küçük gösterse de, kul için günah en büyük düşmandır. Düşman olan günahtan iğrenilmelidir. Günahtan nefret etmedikçe tövbenin tadına varılamaz.

  Bir kimse günahını fark edip tövbe edince kötü halini itiraf etmiş olur ve tötü halinin perde olduğunu, Cenab-ı Allah'ın o perdeyi ortadan kaldırıp affına mazhar edeceğini bilir.

  Diğer taraftan kul, tövbeyi Allah Azze ve cele'nin onun kalbinde yaratıp sebeplerini kolaylaştırdığını bilmelidir. Oysa biz günahımızı kendimizin yeneceğimizi zannediyoruz. “Ya Rabbi, bu nefsin elinden bıktım. Çok suçlu olduğumu biliyorum. Bana tövbeyi nasip et.” demesini bilmeliyiz. Tövbe suresinin 118. ayetinde Rabbimiz şöyle buyuruyor: “…Allah’ın azabından yine O’na sığınmaktan başka çare olmadığını anlamışlardı. Sonra (eski hallerine) dönsünler diye onların tövbelerini de kabul etti. Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul eden ve çok merhamet edendir. ”

  Tövbenin sonuç vermesi için, duası kabul olunan zatlara hizmet etmenin de büyük faydası vardır. Onlara hizmet İslamın gönüllerde neşvü nema bulmasına sebep olduğundan insanı Cenab-ı Allah’a götüren yolların en keskinidir.


  İmam Yafiî hazretleri de şöyle buyuruyor: “Birçok ayyaş suçlarını bildikten sonra nefslerini ayakları altına alıp meşayihin hizmetine girdiler. Allah Azze ve celle onların kalplerine sevgi kapısını açtı.”

  Tövbenin sonuç vermesi için kötü arkadaşları da terk etmek gereklidir ve onlar terk edilmeden iyilerle arkadaş olunamaz ve bu yüzden tövbe de tam olarak gerçekleşmez.

  Kamil insanlara yakın olup kusurları düzeltmeye; kalbi irşad olmaktan alıkoyan işlerden uzak tutmaya; namaz, oruç ve zekat gibi borçları da ödemeye çalışmalıdır.

  Tövbe edip Cenab-ı Allah’a dönmek isteyenin gayreti boşa çıkmaz ve büyükler onun için dua eder, yol gösterirler. Allah Azze ve celle de kulunun gayretine affıyla, merhametiyle karşılık verir. ...