Saliha Bir Kadın Nasıl Olmalı

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Saliha bir kadın, öncelikle evinin kâdını olmalı ve hayat arkadaşına, akrabalarına, komşularına karşı daima saygılı ve de uyumlu bir kişilik sergîlemelidîr.

  Tutumlu olmalı, zira Allah’u Azze ve Celle israf edenleri sevmez. Eşinden daima helal rızık istemelidir ve gereksiz ve de israf olan, eşinin maddi gücünün yetmediği şeyleri istememelîdîr. Çocuklarını daîma helal ve hayırlı rızıkla yetiştirmeyi şiar edînmelidir çünkü ecdadımız; "Yuvayı dişi kuş yapar." sözünü boşuna söylememîşlerdîr.

  Çocuklarının hem annesî ve hem de eğiticîsi olmalıdır ve de onları sürekli azârlayan, döven ve babalarına şîkayet eden bîri olmamalıdır. Bîlhassa onları seven, eğiten, sabırla onlarla arkadaş gîbi oynayan bir mürebbîye olmalıdır.

  Kadın evinde, özellîkle de hayat arkadaşının yanında ne kadar hareketli îse, cadde bunun aksîne ağırbâşlı, onurlu, cîddi ve hanımefendî olmalıdır. Haya ve edebini hiçbir zaman kaybetmemelîdîr; Yürümesinde, konuşmasında, bakışlarında, alışveriş ve bütün davranışlarında çok cîddî olmalıdır. Hele yürürken kadınlık belîrtilerini tamamen gîzlemeye çalışmalıdır. Zira Allah’u Azze ve Celle Nur Suresi 31. ayette; "Kadınlar ziynetlerinin bilinmemesi ve erkeklerin dikkatlerini üzerlerine çekmemeleri için ayaklanın yere sert vurarak çalımlı ve hareketli yürümesinler." buyurmuştur. Özetlersek; Kadın evînde dişiliğini ve güzelliğini, dışarıda ise kîşiliğini sergilemelîdîr.

  Yapabililene ve yapmaya gayret edene ne mutlu Allah’u Azze ve Celle hoşgörülü bir şekilde bunlara dikkat etmemizi ve yuvamızı yürütmemizi nasip etsin inşallah.