Soru Salih Ameller Nelerdir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Salih Ameller Ne Demrektir

  Salih amel; Güzel, iyi ve faydalı iş, Yüce Allah’ın rızasına uygun amel demektir. Allah’u Azze ve Celle'nin rızasına uygun, iyi bir niyet ile yapılan her güzel iş, söz ve davranış, Salih amel olarak nitelendirilir. İbadetler birer Salih amel olduğu gibi, insanlara, hayvanlara, bitkilere merhamet etmek, darda olanlara yardım etmek, yaşlıyı, özürlüyü, çocukları koruyup gözetmek de Salih ameldir.

  Kur'an-ı Kerim imandan sonra en çok üzerinde durduğu husus Salih ameldir.[Asra yemin olsun ki, hiç şüphesiz, insan hüsrandadır Fakat, iman edip, salih amel işleyenler, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna](Asr Sûresi, 1-3)

  “İman eden ve salih amel işleyen mü’minleri müjdele ki, altından nehirler akan cennetler onlarındır” (Bakara Sûresi, 25)

  Namaz, oruç, zekât gibi ibadetlerden tutun da sokaktaki zararlı bir maddeyi alıp kenara koymayı, bir yetimi okşamayı, bir insana güler yüzle bakmayı bile Salih amel sayan dinimiz, evrensel bir hayat tarzı ortaya koymuştur.

  İbadet etmek, insanoğluna ve de diğer canlılara zarar vermemek, zordakilere yardım etmek, ailemizin geçimini sağlamak için helal kazanç yollarında çalışmak, hayatımızın ve çevremizdeki hayatların güzelleşmesine katkıda bulunmak Salih amele örnek davranışlardandır.

  Kur’an-ı Kerim'de:[İnanıp Salih ameller işleyenler Cennet bahçelerindedirler. Rablerinin katında onlara diledikleri verilir. İşte büyük lütuf budur.](Şûra suresi, 22. ayet.) buyrularak Salih amel işlemenin önemine dikkat çekilir.

  Ahirette, herkes dünyada iken işlediği hayırlı ameli de kötü ameli de karşısında bulacak ve kötü âmelleriyle yüzyüze gelenler, bunların kendilerinden uzaklaşmasını boşuna arzu edecekler. (Al-i İmran, 3/30).

  Salih amel işlerken, samimi niyet ve Allah’u Azze ve Celle'nin rızasını gözetmek büyük önem taşır. Gösteriş ve de çıkar uğruna yapılan güzel hareket, Salih amel değildir. Salih ameller imanın doğal sonuçlarıdır. Yüreğinde gerçek ve de güçlü iman besleyen herinsan, güzel davranışlar sergiler; kendisine, ailesine, vatanına, milletine, insanlığa yararlı hizmetler yapar.