Salih amel Nedir? Salih amel Anlamı ve Hakkında Bilgi

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 9 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Salih amel ne demektir?

  "Ölüyü kabre kadar üç şey takip eder; ikisi geri döner, biri de onunla beraber kalır. Ailesi, malı ve ameli onu kabre kadar takip eder; ailesi ve malı geri döner, geriye yanlızca onunla birlikte ameli kalır." (Buhari, Rikak,42)

  Amel,"eylem, yapmak, işlemek, çalışmak, imal etmek" anlamlarına gelmektedir. Salih ise "layık olmak, iyi olmak, iyi bir hal ve istikamet üzere yaşamak" manalarına gelir.İnancında, amellerinde, davranışlarında doğru olana da "salih kimse" denir.

  Hadiste ifade edildiği üzere insanla birlikte amelleri de ölüm ötesine gider. İyi veya kötü amelleri de onunla beraber kabirden içeri girer. Nitekim yüce Allah, ahirete gidecek olanın yanlızca imanla birlikte salih amel olacağını şöyle bildirmektedir: "Mal ve evlatlar, dünya hayatının çekici süsüdür. Baki kalacak salih ameller ise Rabbinin katında sevap kazandırma bakımından daha hayırlı ve ümit kaynağı olmaya daha layıktır." (Kehf 18/46)

  Her eylem ameldir, ancak her amel salih olmayabilir. Amelin salih olabilmesi için ameli işleyenin müslüman olması, amelin imanın gereği olarak yapılması, Kur'an ve Sünnet'e uygun olarak tam bir ihlas ve sağlam bir niyetle yapılması lazımdır.

  salih-amel.
   
 2. emel karaca

  emel karaca Kayıtlı Üye

  adalet allah c.c in selamı üzerine olsun adile kardeşim ben şunu merak ettim salih amelle ilgili şu anda tr de uygulanan kanunların geneli islam düşüncesine ters zina meşru yolsuzluk meşru hırsızlar dolandırıclar tutuksuz yargılanıyor bu yolla para kazananların kazandıkları para helal mi ayrıca bunu kanunları savunanlar diyorlarki biz ekmek paramızın peşindeyiz bu şekilde yaşayan insanların kanunlarını adelet diye uygulayan hakim ve savcıların salih ameli olurmu salih amel işlemek istiyorlarsa neden bu meslekleri şeçiyorlar saygılarımla