Soru Salih amel nedir kısaca

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 20 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Salih amel nedir kısa bilgi

  Salih-amel-nedir-kısaca.

  Salih, iman edip salih ameller işleyen kimseye denir. İnsan ve toplum için faydalı iyi, güzel, yararlı iş ve davranışlar da “salih amel” demektir. İşte şu ayet buna en güzel delildir: “İman edip de salih amel işleyenler var ya, biz onları mutlaka salihler (iyiler) arasına sokacağız.” (Ankebut, 8)

  Salih amel; müminin iyi bir niyetle samimi olarak Allah’a ve onun resulüne itaat olan; İslam’a, aklı selime uygun olarak yaptığı amellere denir.”

  Bu konuda Müslümana düşen en önemli sorumluluk; Kur’an’da ve sahih hadislerde belirtilen salih amelleri işlemeye azami himmet (gayret) etmesidir.


  Kişi ve toplum için faydalı iyi, güzel, yararlı iş ve davranış “salih amel” demektir. Allah’ın rızasını kazanmak için iyilikle ve güzel bir niyetle yapılan her türlü iş, söz ve davranışlara kısaca salih amel denir.

  Allah’ın bizden yapmamızı istediği ibadetler de birer salih amel olduğu gibi, insanlara, hayvanlara, bitkilere merhamet etmek, sıkıntıda olanlara yardım etmek, yaşlıları, özürlüleri, çocukları koruyup gözetmek de birer salih ameldir.

  Ku’an’ın imandan sonra üzerinde durduğu en önemli konu salih ameldir.

  Namaz, oruç, zekat ve hac gibi ibadetlerin de salih amel olduğu gibi bir yetimin başını okşamak, yolda bulunan zararlı bir maddeyi alıp kenara koymak, bir insana güleç yüzle bakmak bile salih amellerden sayılır.

  Allah!a kulluk, İbadet etmek, insanlara ve başka canlılara zarar vermemek, darda olanlara yardım etmek, ailenin geçimini sağlamak için helal kazançla çalışmak, yaşantımızın ve çevremizdeki hayatların güzelleşmesine katkıda bulunmak salih amele örnek verilecek davranışlardandır. Kur’an’da da; “İnanıp salih ameller işleyenler Cennet bahçelerindedirler. Rablerinin katında onlara diledikleri verilir. İşte büyük lütuf budur.” (Şûra/ 22) buyrularak salih amel işlemenin önemine dikkat çekilmektedir.