Salavatı şerife çeşitleri ve faziletleri

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

SALAVATI ŞERİFELER

Cenabı Hak Kur'anı Kerimde buyuruyor.

إِنَّ اللهَ وَمَلٓائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَٓا أَيُّهَا الَّذِينَ اٰمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

“İnnAllâhe ve melâiketeHÛ yusallûne alenNebiyy yâ eyyühelleziyne âmenû, sallû aleyhi ve sellimû tesliymâ” (33.Ahzâb: 56)

Anlamı:

Muhakkak ki Allâh ve melekleri, Nebi’ye salât eder... Ey iman edenler, siz de O’na salât (yönelin) edin ve teslimiyet ile selâm verin!

Bu emir üzerine Peygamberimize salatı selam getirmek farz oluyor. Ve Peygamberimiz de bir hadisinde buyuruyor ki; «Kim bana bir selat getirirse Allah ona on salat getirir. Bana en yakın olan şahıs salatı selamı çok getirendir.» Peygambere yakın olmak, işlerinin aydınlığa çıkmasını isteyen kimse selatı selamı çok getirsin. ... Bir çok ülemayı kiram ve meşayihi izam Hazretleri salavatı şerifeyi okurken «Alihi» kelimesini unutmamasını söylüyorlar ve bu kelime söylenmezse salevat güdük (kısa tesirsiz) kalır diyorlar.

Selati Selamdan bir kaç tanesini sunuyoruz.

*Allahümme salli ala seyyidina Muhameddin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim» Bu salavatın arkasına «Bi adedi ilmullah» dersek Efendimize ve Aline ve Ashabına Allah'ın ilmi adedince salat getirmiş oluruz.

Bir de meşhur olan bir salatı selam vardır adına salatı Tefriciye veya salatı Nariye derler. Buna bir kişi · veya birkaç kişi toplanıp adedince bir günde veya üç dört günde okuyabilirler. Çok tesirlidir. Harp yıllarında çok okunmuştur. Sıkıntıda kalanlara tavsiye olunur.

SALATI TEFRİCİYE

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Allahümme salll selâte kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidina Muhammedinillezi tenhelü bihil ukadü ve tenfiricü bihil kürebü ve tukda bihil kavayicü ve tünalü bihirregaibü ve kerimi ve alâ âlihi ve sahbihi f1 külli lemehatin ve nefesin bi adediküllü malumin leke.

(Bu salatı okumadan evvel beş defa (Estağfirullah elazim ve etubu ileyh) demeli.

Bu salatı şerifeyi 4444 defa okuduktan sonra kudreti dahilinde fakirlere yardım etmelidir. Kendisi okumaya muktedir değilse başkasına vekâleten okutulabilir,

SALATI TEFRİCİYE

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Allahümme salll selâte kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidina Muhammedinillezi tenhelü bihil ukadü ve tenfiricü bihil kürebü ve tukda bihil kavayicü ve tünalü bihirregaibü ve kerimi ve alâ âlihi ve sahbihi f1 külli lemehatin ve nefesin bi adediküllü malumin leke.

(Bu salatı okumadan evvel beş defa (Estağfirullah elazim ve etubu ileyh) demeli.

Bu salatı şerifeyi 4444 defa okuduktan sonra kudreti dahilinde fakirlere yardım etmelidir. Kendisi okumaya muktedir değilse başkasına vekaleten okutulabilir,

Aktabı Erbaadan (4 kutuptan) Bunlar:
    1 Hazreti Seyyid Abdulhadir Geylani,
    2 - Seyyidi Ahmederriitai,
    3 - Seyyid Ibrahim Düssüki
    4 - Seyyid Ahmedül Bedevi) Ahmedil bedevinin tavsiye buyurduğu bu salavata devam edenler her gün üçer kere sabah ve akşam okuyanlar çok sıkıntıda kaldığında 100 kere okuyanlar feraha çıkarlar zahiri ve batıni nimetlere nail olurlar.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

«Allahümme Salli alâ Nuril Envar. Ve Surril esrår. Ve tiryakil ağyarVe miftahı babül yesâr. Seyyidina Muhammedinil muhtar. Ve âlihil ethâr. Ve ashabihil ahyâr. Adede niamillâhi ve ifdalihin

Şu salavatıda devam edenler göz, kalp hastalıklarından sıkıntılardan kurtulurlar:

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

«Allahümme Sålli alâ seyyidina Muhammedin Tıpbil Kulûbi ve devâbiâ ve Aliyetel ebdâni ve şifaihâ ve nurül ebsari ve ziyayihâ ve alâ alihivesahbihi ve sellim»> manası: «Hazreti Muhammed Kalbin devası, vücudun afiyeti ve şifası, gözün nuru ve ziyasıdır. Ona ve ali Ashåbina selam olsun.»

Bir işinin olmasını istiyen bir miktar salati selam okumak ve şu kadar salatı da şu niyetim... İçin okuyorum demeli ve o kadar sayıyı tamamlamalı Cenabı Allah Habibi hürmetine o şahsa hacetini verir.