Sahabilerden Aişe Binti Sa’d (r. anha)'nın hayatı hakkında bilgi

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 10 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Aişe Binti Sa’d (r. anha) kimdir?

Aişe Binti Sa’d (radıyallahu anhâ), meşhur sahabî Sa’d ibn-i Ebi Vakkas’ın kızıdır. Annesi Zeynep binti Haris’tir.Aişe (radıyallahu anhâ), küçük yaşlarından itibaren Resûlullah’ın hane-i saadetlerine sık sık gider gelirdi. Allah Resûlü’nün hanımları tarafından çok sevilirdi. Hatta bazen validelerimiz, onu kucaklarına alır ve ona bereket duasında bulunurlardı. Aişe’nin (radıyallahu anhâ) bu ziyaretleri, daha sonraları da devam etti. Kendisi, validelerimiz hakkında şöyle der:
    “Ben Efendimiz’in hanımlarından altısını gördüm. Onlarla beraber olurdum. Hiçbirisinin beyaz elbise giydiğini görmedim, beyazdan başka renkler giyerlerdi. Fakat, yanlarına beyaz giyinerek giden kimseleri de asla kınamazlardı. Yine bir defasında onların yanına gitmiştim ve üzerimde süsler vardı. Hiçbirisi, süslerimden dolayı bana bir şey söylemedi ve beni ayıplamadı. Aişe’nin (radıyallahu anhâ) yanında bulunanlar kendisine sordular:
    – Üzerindeki o süsler nelerdi? O:
    – Altın gerdanlık ve altın takılardı, diye cevap verdi.Aişe (radıyallahu anhâ), süs takmayı severdi. O zaman henüz ziynetleri gizlemeye dair ayet inmemişti. Hanımlar, ziynetlerini gizlemezlerdi.Habib ibn-i Ebi Merzuk der ki: “Ben mescidin kapısında bir kadın ile karşılaştım. Etrafında, kadınlardan bir grup vardı ve beraberce mescitten çıkıyorlardı. O kadının üzeri ateş parçası gibi parlıyordu.” Kendisine:
    – O kadın kimdir, diye sorulunca, o:
    – Sa’d ibn-i Ebi Vakkas’ın kızıdır, dedi. Aişe (radıyallahu anhâ), küçük parmağına iki tane altın yüzük takardı.Abdest aldığı zaman, altlarına su geçmesi için onları oynatırdı.Aişe (radıyallahu anhâ), hadis rivayetinde bulunmuştur; babası Sa’d ibn-i Vakkas’tan ve Efendimiz’in zevcelerinden rivayette bulundu.Kendisinden de hadis rivayet edildi.