Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası ile İlgili Yazı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Beyza tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Sağlık ve sosyal güvenlik haftasıyla ilgili bilgi

  Yaşamak, öğrenmek, iş yapabilmek için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığı bozuk olan insanlar, hasta olan kişiler görevlerini tam olarak yerine getiremeler. Bunun sonucu olarak da, kendine, ailesine, çevresine, topluma yararlı olamaz.

  Sağlıklı kimse mutlu, canlı, hareketli olurlar. insanların sağlık kurallarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler Örgütü 7- 13 Nisan tarihleri arasını Sağlık Haftası olarak kabul etti. Her sene Sağlık Haftası Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerde aynı zamanda değerlendirilir.

  Sağlık Haftası’nın gayesi, sağlık bilgisinin ayrıca yardımının geniş halk kitlelerine ulaşmasıdır.
  Hafta boyunca insan sağlığı konusunda radyolarda konuşmalar yapılmaktadır.
  Tv sağlıkla ilgili programlar sunulmaktadır. Gazete ayrıca dergilerde insan sağlığı ile ilgili yazılar yayınlanmaktadır.

  Bu hafta içerisinde okullarda beden sağlığı ve beslenme konusunda bilgiler verilmektedir.
  Sağlığın önemi anlatılır. Sağlıklı olmanın kuralları öğretilir. Birleşmiş Milletler Örgütü, her sene bir sağlık konusu seçer. O sene üye ülkelerde konu üzerinde durulur.
  Seçilen konu bir hastalıksa bu hastalığın tanımı, belirtileri, iyileştirme yöntemleri anlatılır.

  İnsanlar çok eski çağlardan beri sağlığın önemini kavramışlardır. İlkçağlarda insan sağlığının bozulması, doğa dışı güçlerin etkisine bağlanıyordu. Hastalığın iyileştirilmesi için büyücüye başvuruyorlardı.
  Uygarlığın gelişmesiyle tıp bilimi ilerledi. Hastalıkların sebebleri bulundu ve iyileşme yöntemleri gelişti.
  Bugün büyücülük ilkel toplumlarda kalmıştır. Tıp bilimi her gün yeni buluşlar ile insanlığa büyük faydalar sağlamaktadı.

  Tıp bilimi yalnız hastalıklarla, hasta olan insanlarla ilgilenmez, insan sağlığının sürekliliği, insanların hasta olmadan yaşamlarını sürdürmeleri için araştırmalar yapar. Yeni yöntemler geliştirir.
  İnsanların sağlıklı yaşamaları için şu konulara dikkat etmeleri gerekir:

  1- Sağlıklı olmak için temizliğe önem vermeliyiz.

  Temizlik sağlığımız açısından fazla önemlidir. Bedenimizin temizliği, kullandığımız eşyaların temizliği yaşadığımız yerin temizliği gibi ayrıntılarla bir bütün oluşturur.

  Yalnız bedenimizin temizliği veya yalnızca eşyalarımızın temizliği bir anlam taşımaz. Biz ne kadar temiz olursak olalım, eşyalarımız, giysilerimiz kirli olur ise biz de kirli sayılırız. Bu durumda pire, bit ve benzeri mikrop taşıyan canlılar, kolayca bizi bulur, biz de hasta oluruz.

  2- Sağlığı bozan etkenlerden sakınmalıyız.

  Yanlış beslenme, gerekli besinleri almama gibi durumlar, beslenme bozukluğu sonucunu yaratır, bu da sağlığımızı bozar.

  Alkollü içki, uyuşturucu madde kullanmak da sağlığı bozar.

  Zehirli böcekayrıca bazı hayvanların sokması, ısırması zehirlenmemize sebeb olurlar.

  Sağlığın en büyük düşmanı mikroplardır. Çeşitli hayvanlarla, yiyecek ve içeceklerle, solunum yolu ile geçen mikroplara karşı uyanık olmalıyız.

  3- Çevremizi temiz tutmalıyız.

  Kişiler kendi sağlıklarını korumada dikkatli oldukları gibi çevre sağlığını korumada da dikkatli olmalıdırlar. Bunun için çevremizi temiz tutmalıyız. Yerlere çöp atmamalıyız. Çevrede sinek, sivrisinek gibi zararlı böceklerin üremesini kolaylaştıracak ortam yaratmamalıyız.

  Çevre sağlığını, çevre temizliğini korumak her yurttaşın önemli görevlerinden biridir.

  4- Sağlık öğütlerini tutalım:

  Mevsim özelliklerine göre giyinelim. terli iken su içmeyelim. Havasız yerlerde oturmayalım. Spor yapalım.

  Yukarda açıklanan kurallara uyalım. Gerektiğinde sağlık kurumlarına başvuralım. Hastaneler, sağlık ocakları dispanserler, başlıca sağlık kurumlarıdır. Bu kurumlar çalışmaları sırasında birbirine yardımcı olurlar.

  Sağlığımızla ilgili bir sorunumuz olduğunda hemen doktora gidelim. Doktorların verdikleri ilaçları tarifelere uygun olarak kullanalım. Kısacası doktorların sağlık konusundaki tüm uyarılarına uyalım


  Alıntı