Dua Şafi Mezhebine Göre Namazda Okunan Salli ve Barik Duaları

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Şafi Mezhebine Göre Okunan Salli ve Barik Duaları


  1- Şafiilere göre son teşehhüdde salavatı şerife getirmek farzdır. En azı: "Allahumme salli ala Muhammed" demektir. Fakat salli ve barik salavatlarını okumak en ekmelidir.

  2- İki teşehhüdlü namazların ilk teşehhüdünde Peygamberimize salavat getirmek eb'ad sünnetlerdendir. Bunun terkinden dolayı sehiv secdesi gerekir.


  Ettehiyatu Elmubareketu Essalavatu Etteyyibatu lillahi. Esselamu âleyke eyyuhennebiyyu we rahmetullahi we bereketuhu. Esselamu âleyna we âla ibadillahisalihine. Eşhedu enla ilahe illallahu we eşhedu enne Muhammeder-Resulullah.
  Allahumme salli âla seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Mu-hammed. Kema salleyte âla İbrahime ve âla ali İbrahime. (ve barik âla seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Muhammed. Kema barekte âla İbrahime ve âla ali İbrahime) fil âlemine inneke hamidun mecid' [1]

  Türkçesi:
  "Tahiyyallar, bereketler, salavatlar ve güzel şeyler Allah'ındır. Ey nebi! Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun. Bize salih kulların üzerine de selam olsun. Ben şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammad Allah'ın resulüdür.
  Allahım! İbrahim'e ve aline salat ettiğin gibi Muhammed'e ve aline salat et. İbrahim ve aline bereket verdiğin gibi Muhammed'e ve aline de bereket ver. Şüphesiz sen kendisine çok hamdedilen ve methedüensin."