Sa'd bin Ebi Vakkas'ın Annesiyle İmtihanı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 31 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Sa'd bin Ebi Vakkas'ın Annesiyle İmtihanı

Sa’d bin Ebi Vakkas (r.anha) hazretleri İslam ile onurlandıktan sonra bu duruma karşı gelen annesi ile yaşamış olduğu büyük imtihan.

Sa’d bin Ebi Vakkas (r. anha) hazretleri annesine karşı son derece itaatkar bir evlattı ve İslama girdiği vakit annesi:

"–Ey Sa’d! Sen ne yaptın? Eğer, bu yeni dinden vazgeçmezsen, yemin olsun ki, ben yemem, içmem, nihayet ölürüm. Sen de benim yüzümden ‘Hey anasının katili!’ diye kötü bir isimle çağrılırsın!” dedi.

Sa’d bin Ebi Vakkas (r.anha) :

"–Yapma anneciğim, ben bu dini hiçbir şey için terk edemem!” deyince, anası iki gün, iki gece yemedi ve iyice kuvvetten düştü. Bunu gören Sa’d bin Ebi Vakkas (r.anha) (çok sevdiği annesini bu inadından vazgeçirebilmek için tam bir kararlılıkla):

"–Anneciğim! Vallahi yüz canın olsa da hepsi birer birer çıksa, ben bu dinden asla vazgeçmem, bunu böyle bilesin!..” dedi. Oğlunun kararlılığını anlayan annesi de inadı bırakıp yemeye başladı.

Sa'd bin Ebi Vakkas'ın Annesiyle İmtihanı.

Anne hakkı ödenmez

Bu hadise üzerine şu ayet-i kerimeler nazil oldu:

"Biz insana, ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası, onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için de) önce Bana, sonra da ana-babana şükret, diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak Banadır. (Bununla beraber) eğer onlar, seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi (körü körüne) Bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme! Onlarla dünyada iyi geçin! Bana yönelenlerin yoluna tabi ol! Sonunda dönüşünüz ancak Banadır. O zaman size, yapmış olduklarınızı haber veririm, (amellerinizin iyi veya kötü karşılığını alırsınız).” (Lokman, 14-15) (Müslim, Fedailü’s-Sahabe, 43-44; İbn-i Esir, Üsdü’l-Gabe, II, 368)