Saç için gerekli vitaminler ve mineraller

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Lasey tarafından 11 Ekim 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Saç Uzatan Vitaminler

  Saç Uzatan Vitaminler-3.


  Saçlarınızda vitamin eksikliğinin en önemli belirtileri;
  Saç tellerinin incelmesi Saçların erken beyazlaması Saç dökülmesinin normalinden fazla olması Saç kırıklarının çoğalması Mat ve kuru saçlar Sizde de bu belirtiler var ise her gün gerekli vitamin alınımını yaparak şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

  A VİTAMİNİ Etkisi ; Yağda çözünebilen ve vücutta depolanan bir vitamin olan A vitamini hücre gelişimine katkı sağlayarak saçların uzamasını doğrudan etkiler. Kafa derisinin onarılmasında rol oynar. Saçlarda doğal yağ üretimine katkı sağlayarak saçların canlı ve parlak olmasına etki eder. Böylelikle saçların kurumasının ve matlaşmasının önüne geçilmiş olunur. Eksikliğinde ; saçlarınız yavaş uzar ve saçlarınızın kurumasına neden olur. Kuruyan saç derisi saç köklerini ve saç tellerini zayıflatır, uçların daha fazla kırılmasına yol açar.

  Saç Uzatan Vitaminler-2.

  Hangi besinlerde bulunur? Patates , Havuç , Karaciğer , Yumurta sarısı , Kırmızıbiber , Balkabağı , Süt ve süt ürünleri , Balık , Ispanak , Kuru kayısı , Mango

  B VİTAMİNİ Saçlar için en iyi sonucu veren vitamin grubudur. Suda çözünebilen bir vitamindir. Bu sebeple saç sağlığına çok hızlı etki eder. Ancak B vitamini çeşitleri vardır. Bu vitaminlerinde başında Biotin ( B7 ) , Niasin ( B3 ) , B12-B6 Vitamini , B2 gelmektedir.

  Etkisi ; saçı besleyerek uzamasını sağlar. Ayrıca zayıf ve kırılgan olan saçları onarır. Saçların hacimleşmesini sağlayarak saç tellerini kalınlaştırır. Kalojen oluşumunda önemli rol oynar. Özellikle erkeklerdeki saç dökülmesinde önemli bir etkendir. Eksikliğinde ; B12 B6 Vitamini: Beyazlamış saçları tekrar eski rengine dönüştürmeye çalışan bu vitamiler, aynı zamanda sinir sistemi ve beyinde bulunan metabolizmanın düzgün işlemesi açısından etkilidirler. B2 Vitamini: Vücudun ihtiyacı olan B2 vitamini yeteri kadar alınmadığında saç köklerinde yağlanma, saç uçlarında kuruluk yaşanabilmektedir. B2 vitamini yeteri kadar alındığında saçlar daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. B3 vitamini: Yeteri miktarda B3 vitamini alınmadığı zaman, erken yaşlarda saç beyazlaması görülebilmektedir. Saç oluşumunda etkili olan pigmentler için B3 vitamini gereklidir. B7 vitamini: Erkeklerde saç dökülmesinin başlıca sebepleri arsasında B7 vitamini eksikliği gelmektedir. Saç yapısının elastikiyetini arttırarak saçların uzamasını sağlar ve kırılmaların önüne geçer. Yeteri miktarda B7 alınmadığı zamanlarda saç derisinde kaşıntı ve pullanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.


  Hangi besinlerde bulunur? Mantarlar , Avokado , Karnıbahar , Ahududu , Muz , Ceviz , Badem , Yumurta , Somon , Fıstık Ezmesi , Maya ,Ton Balığı , Tavuk Göğsü , Hindi , Karpuz , Soya Fasülyesi ,Muz , Karides ,Yağsız Kırmızı Et , Süt , Baklagiller , Havuç , Kereviz ,Yulaf, Yaban Mersini ,Yoğurt

  C VİTAMİNİ Etkisi ; saçlardaki kıl gövdelerini ve faliküllerini güçlendirerek saç kırılmalarının önüne geçerek saçların uzamasına etki eder. Bu vitamin ile saçlarınızın rengi korunur ve kafa deriniz hava alır. Kalojen üretimde etkili olduğu için saç tellerinin kalınlaşmasında da etkin rol oynar. Eksikliği ; saçlarda erken beyazlama ve kuruluk görülür.

  Saç Uzatan Vitaminler-1.

  Hangi besinlerde bulunur? Portakal , Kırmızı Biber , Yeşil Biber , Lahana , Brüksel Lahanası , Brokoli , Çilek , Greyfurt , Kivi , Limon , Mandalina , Domates , Fındık

  D VİTAMİNİ Etkisi ; D vitamini sağlıklı ve güçlü saç kökleri için gerekli olan bir vitamindir.Saç kökleri hormonlara karşı oldukça duyarlıdır. D vitamini hücrelerde farklılaşmalara sebep olarak hormon üzerinde etkin rol oynar. Bu sebeple saçlar içinde gerekli olan bir vitamindir. Eksikliği ; D vitamini eksikliği aşırı saç dökülmesine neden olur.

  Saç Uzatan Vitaminler-.

  Hangi besinlerde bulunur? Halibut , Uskumru , Yılanbalığı , Somon, Beyaz Balık , Kılıçbalığı , Maitake Mantar D vitamini genel olarak güneşten alınır. Vücudumuzda Zimojen adı verilen enzimler bulunur. Bu enzimlerin aktif hale geçebilmesi için güneş ışınlarının vücut ile teması gereklidir. Bu sayede bu enzimler aktif hale geçerek vücutta D vitami üretimi artar.

  E VİTAMİNİ Etkisi ;
  saç derisindeki kan dolaşımını artırarak saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına katkı sağlar. Kafa derisinde nemi sabitleyerek saçların kurumasına engel olur. Eksikliği ; saçlarda kuruluk ve saçların geç uzaması en belirgin etkisidir.

  Saç Uzatan Vitaminler.

  Hangi besinlerde bulunur? Badem , Balık , Yer Fıstığı , Pişmiş Ispanak , Ay Çekirdeği , Kurutulmuş Otlar.