Soru Saç Boyamak Caiz Midir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Eylül tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Kadınların Ve Erkeklerin Saçlarını Boyamaları Caiz Midir?

  Bir kimsenin temiz, bakımlı ve düzgün görünümlü olması, dinimizin öğüt ettiği hususlardandır. Saç, sakal ve bıyık bakımı bu bağlamda değerlendrilmelidir.
  Saçı temizlemek, yıkamak, koku sürmek, taramak ve boyamak Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’in teşvik ettiği hususlardandır (Buhari, Enbiya, 50; Müslim, Libas, 80).

  Buna göre, başkalarını yanıltma kastı olmaksızın saç, sakal ve bıyık boyanabilir.
  (Mubârekfuri, Tuhfetü’l-Ahfezi, V, 333)

  Erkeğin saçını, siyah dışındaki kına rengi gibi renklere boyaması caizsede siyah renge boyaması mekruh görülmüştür. Mekke’nin fethi günü, Hz. Ebu Bekr’in ihtiyar babası Ebu Kuhafe’nin saçlarının beyazlaştığını gören Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

  Yalnızca saçı beyazlaşan kimse genç olursa, siyaha boyamasında da bir sakınca görülmemiştir. Zira bu durumda siyaha boyanan saç tabii haline dönüşmüş olacaktır. Nitekim Sa’d b. Ebi Vâkkas, Ukbe b. Âmir, Hasan, Hüseyin ve Cerir gibi sahabilerin bunu uyguladıkları nakledilmktedir.
  (Şevkani, Neylü’l-evtar, Yusuf el-Karadavi, el-Halal ve’l-Haram, s. 102, 103)

  Bayanlar içinse bir sınırlama yoktur. Kadın, kocasının izni ile saçını istediği renge boyatabilir; kına sürebilir. Boya, saç üzerinde kimyasal bir tabaka oluşturup suyun temasına engel olmadıkça guslü ve namaz abdestini engelleyici bir unsur değildir (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, I, 224).