Şaban Ayında Yapılacak İbadetler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Şaban Ayı İbadetleri

  Her kim Şaban ayına değer verir,Yüce Allah’dan sakınırsa, inanarak amel ederse,Yüce Allah onun günahlarını bağışlar ve tüm belalardan ve hastalıklardan korunur.
  Şaban cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç günde olsa onda oruç tutsun.
  Ramazan ayının orucu için Şaban orucu ile bedeniniz temizlenir. üç gün oruç tutup ifardan önce bana Çoça salavat getiren mutlaka geçmiş günahları bağışlanır.Yüce Allah bu ayda üçyüz rahmet kapısı açar.

  Şaban Ayının ilk ve son perşembe oruçları

  Şabanın ilk ve son perşembesini oruçla geçireni rahmeti ile cennete girdirmek Yüce Allah üzerine bir hak olur.
  Kim Şabanın Ayının başından ortasından ve sonundan üç gün oruç tutarise Yüce Allah ona yetmiş peygamber sevabı verir. Yetmiş yıl ibadet etmiş gibi olur. O yıl ölürse şehid olarak ölür.

  Şaban Ayının ilk gece ve gündüz Namazları
  Her kim ilk gecesinde 12 rekat kılar ve birinci rekatlarında 1 fatiha ve 5 ihlas okuyarak namaz kılarsa onikibin şehit sevabı verilir. Kendisine 12 senelik ibadet sevabı verilir. Anasından doğduğu gün gibi günahlarından arınmış olur.
  Şaban'ın ilk günün namazı 2 rekat kılınır. Her rekatta 1 fatiha Ayetel kürsi, ve Ali İmran süresi 18. şehidallahu. ayeti okunur. Bu namazı kılana cennette göz görmedik kulak duymadık,hiç bir beşerin kalbinden geçmeyecek nimetler verilir.

  Şaban'ışerif 27 gece namazı

  Bu gece'de 4 rekat namaz kılınır. Her rekatta 1 zilzal süresi, 25 ihlas okunur. Selam verdikten sonra secde yapılır.Ve secde de 7 fatiha, 1 ihlas, 1 felak, 1 nas okunur.
  Yüz defa de istiğfar,Yüz salevat Yüz la havle vela kuvvete illa billah okunur.
  Bu ayda çok Kur’an okumalı, salevat çekmelidir.
  her gün öğle ile ikindi arası tevbe duası okunmalıdır. (estağfirullahel azımellezi la ilahe illa……) diye devam eden istiğfar okuyanın amel defterindeki günahlarıyla alakalı yazılar silinir.

  Şaban Ayın'da çekilen tesbihler.
  On:gün tesbihiya Latif Celle Şanühü,
  On:gün tesbihi: ya Rezzak Celle Şanühü,
  On:gün tesbihi: ya Aziz Celle Şanühü,
  Her gün Yüz kevser süresi okumalı.