Şaban Ayı nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Abdullah tarafından 24 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Abdullah

  Abdullah Süper Moderatör Süper Moderatör Admin Kayıtlı Üye

  Şaban Ayı nedir?
  Şaban Ayı Hakkında Bilgi
  Şaban ayının önemi ve mükafatı

  1-Şaban ayının eski adı ‘Azil’ idi.
  2-Araplar, Şaban ayına “şehrullâhi’l-muazzam”, “şehru’l-kerâme” ve “şehru’l-kasîr” de derler. Şaban ayı “şuhûr-ü selâse” denilen üç ayların ikincisidir.
  3-Şaban ayının en önemli özelliklerinden birisi de, Berat gecesinin bu ayın on beşinci gecesine tesadüf etmesidir.
  4-Berat gecesi; meleklerin indiği, duaların kabul olduğu daha birçok nimetleri olduğu için, içerisinde bulunduğu Şaban ayını da değerli kılmıştır.

  Şaban Ayı Hakkında Bilgi

  Mübarek üç aylardan ikincisi olan Şaban ayı İslam aleminde mübarek üç aylar olarak isimlendirilen Receb, Şâban ve Ramazan aylarından ikincisidir. İslâm dîninin ve buna bağlı olarak ta Müslümanların önem ve kıymet verdiği aylardır. Yüce Mevla kullarına çok sevmesi vesilesiyle bir çok geceye, güne ve aya önem ve kıymet vermiştir ki Şaban ayıda bu çerçeveye girmektedir.Şaban aylardaki dua, tövbe, namaz ve oruç gibi ibadetlerin kabul edeceğini yüce Mevlamız ve resulü Efendimiz bizlere bildirmiştir. Tabi ki bu tür zamanlar tövbelere ve şükürlere güzel bir vesiledir.

  Şaban Ayı nedir?

  Mübarek Şaban ayı içinde yer alan bir mübarek gece vardır ki oda Berât gecesidir. Berât gecesi, üç aylardan Şâban ayının on beşinci gecesine denk gelmektedir. Berat gecesi bir sonraki Berat gecesine kadar olacak her şey, yüce Mevlanın taktiri ile meleklere bildirilmektedir. Kuran-ı Kerim, Levhilmahfûza bu gece indirilmiştir.

  Şaban Ayı Hakkında Yer Alan Hadis i Şeriflerden

  İbn Mâce, Şaban ayı ve özellikle Beraat gecesi hakkında rivayet edilen şu iki hadisi kaydeder:

  “Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim!”. Sünen, İkâmetü’s-Salât, 191

  “Allah Teâlâ, Şabanın on besinci gecesi (Beraat gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asî olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar” Sünen, İkâmetü’s-Salât, 191
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Ekim 2018