Namaz Sabah Namazının Önemi Kısaca

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 23 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Sabah Namazının Önemi Kısaca

  sabah-namazinin-onemi.
  Sabah ezanı okunduğu vakit, önce iki rekat sabah namazının sünnetini kılardı. “Sabah namazının iki rekat sünneti dünya ve içindekilerden hayırlıdır. (Müslim, 725; Tirmizi, 418) buyururdu.

  Sonra sabah namazının farzını kılmak için mescide çıkardı. Peygamberimiz farz namazlarını daima cemaatle kılmaya devam ederdi. Namaz cemaatle kılmanın fazileti hakkında şöyle buyurmuştur:

  “Bir kimsenin cemaatle kıldığı namazın sevabı, evinde ve çarşı pazarda kıldığı namazdan yirmi beş kat daha fazladır. O kimse abdestini güzelce alıp, sonra sadece namaz kılmak maksadıyla mescide giderse attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir, bir hatası da silinir. Namazını kıldıktan sonra abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde kaldığı müddetçe, melekler ona; Allahım! Ona rahmetinle muamele et, ona acı! diyerek dua etmeye devam ederler. O kimse namazı beklediği sürece namazda imiş gibidir.” (Buhari, ezan 30)

  Sabah namazı gerçeken çok önemlidir. Pegamberimiz (sav) şafak vaktinde kılınan namaza bu şekilde dikkat çekmiştir. Namazdan sonra, güneş doğuncaya ve kerahet vakti çıkıncaya kadar zikirle meşgul olur, sonra iki rekat İşrak namazı kılardı.