Sabah Namazının Anlamı

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Sabah Namazının Anlamı Nedir.

  Sabah namazı, günün ilk ibadetlerinden biridir. Sabah namazını kılan kişi, güne Yüce Allah'ın himayesi altında başlayan bir müslümanın artık diğer güne kadar karşılaşacağı zorluklara ve tehlikelerde büyük bir güç sahibidir.
  Bir kişi güne nasıl başlarsa, çoğunlukla gün bitene kadar devam eder. Güne iyi başlayan, şeytan ve nefise karşı giriştiği mücadeleye karşı zafer kazanan bir mü'min uyuyuncaya kadar dayanıklı olacaktır.

  Acaba sabah namazına engel gibi gösterilen hangi bahane, bir insanı düşmanların kovalamasından daha tehlikeli ve dünyanın tümünden daha değerli olabilir?

  Namaza bahane gösterdiğimiz hangi sıkıntı, hangi tehlike, bizi düşmanların kovalaması kadar korkunç olabilir?

  Bu durumda bile sabah namazını kılmamız emrediliyor.Yüce Allah'ın emri yapıldıktan sonra hiçbir tehlike bize zarar veremez.

  Sabah namazı o kadar önemlidir ki, onun sünneti bile teheccüd namazından sonra en kuvvetli sünnettir. Hadis.

  Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v), Kim sabah namazını kılarsa, Allah'ın garantisi altındadır. (Kütüb-i Sitte, c.17, s.541) buyuruştur.

  Sizi atlılar kovalayacak bile olsa sabah namazının iki rekat sünnetini terk etmeyin.,
  O, dünyanın tamamından hayırlıdır. buyrulmuştur. (Kütüb-i Sitte, c.8, s.424)

  Hz. Ömer (ra) yaralıyken bile sabah namazını kıldı
  Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v) güzide sahabeleri namaza öylesine önem verirlerdi ki, onun uğrunda hiçbir engel tanımaz, savaş, yaralanma, ölüm bile vız gelirdi.

  Hz. Ömer (r.a.),dünyada iken cennetle müjdelenenlerden biridir'ki kanlı bir suikaste uğramıştı. Yarasından kanlar akarken sabah namazını kılmış, namazı terk etmeyi aklından bile geçirmemişti.