Dua Sabah namazından sonra okunacak en güzel dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 9 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

sabah namazından sonra okunacak en güzel dua.

Sabah namazından sonra okunacak en güzel dua

Hakem ibni Cahş (ra.anha) şöyle anlatmıştır: Bir kere Emirul-mü'minin Ali (ra.anha) sabah namazının peşine bizim yanımızdan geçerken: "Ben Peygamberimiz (s.a.v)i: Her kim sabah namazını kılar, sonra konuşmadan on kere 'Kulhüvallâhü Ehad' Süresini okursa, o gün ona (okuduğu sürenin sevabına) hiçbir günah ulaşıp da onu bozdur)amaz ve o kişi şeytandan (gün boyu) korunur” buyururken işittim” dedi. (İbnü Asakir, Tarih-u Medineti Dimeşk, No:7314, 57/281)

Sabah namazından hangi duayı okumalıyız
    Vasile İbni Eska' (ra.anha)ın kızı Esma (ra.anha) şöyle anlatmıştır: “Babam, sabah namazını kılınca, kıbleye doğru oturur, güneş doğuncaya kadar hiç konuşmazdı.
    Bazı kere ben ona bir ihtiyaçtan dolayı bir şey söylerdim. O yine benimle konuşmazdı.
    Bir kere ben ona bu halinin sebebini sorunca, o, Efendimiz (s.a.v)in:

"Her kim sabah namazını kıldıktan sonra, kimseyle konuşmadan yüz kere ‘Kul hüvallâhu ehad' (Sûresini okursa, 'Kul hüvallâhu ehad' (Sûresini her okuyuşunda bir senelik günahı kendisi için bağışlanır”
    buyurduğunu işittim de, onun için böyle yapıyorum” diye cevap verdi. (Taberânî, el-Mu'cemu'l-Kebîr, no:232, 22/96; Heysemi, Mecma'u'z-zevaid, no:16962, 10/142)

Enes (ra.anha) dan rivayet edildiğine göre, Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) şöyle buyurdu:

"Her kim sabah namazını cemaatle kılar da, namaz kıldığı yerde oturup, yüz kere “Kul hüvallahu ehad” (Süresini) okursa, “ Cenab-ı Allah (c.c) , onunla kendisi arasındaki, Allah'tan başka kimsenin bilemeyeceği günahlarını affeder.” (Deylemi; Ali el-Müttaki el-Hindi, Kenzü'l-'Ummal, No: 3548, 2/152)