Sabah Namazında Okunan Ayetler

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Sabah Namazında Okunan Ayetler Nelerdir
  Sabah namazının iki rekat sünnetini kılmak için" Niyet ettim bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya" diye niyet edilir ve hemen eller, baş parmak kulakların yumuşağına gelecek kadar yukarıya kaldırılıp; Allahu ekber diye tekbir alınır. Bundan sonra eller bağlanır,
  (Sübhaneke Allahümme ve bi hamdike ve tebarekesmük ve teala ceddük ve la ilahe gayruk) (Eüzü billahi mineşşeytani'r-racim Bismillahirrahmanirrahîm) ve Fatiha okunur, ve bir miktar daha Kur'an okunur. Bu bir miktardan maksat en az bir sure veya en az üç kısa ayet veya üç kısa ayet uzunluğunda bir ayettir. Bundan sonra Allahu ekber diye rükuya varılır, üç kere; Sübhane Rabbiyel-azîm Sonra Semiallahü limen hamideh denilerek ayağa kalkılır; ayakta Allahümme Rabbena ve lekel-hamd, bundan sonra Allahu ekber diye secdeye varılır, secdede üç kere Sübhane Rabbiyel a'la sonra Allahu ekber denilerek kalkılır, bir tesbih miktarı oturulup yine Allahu ekber diye ikinci secdeye varılır, bunda da üç kere Sübhane Rabbiyel-a'la denir. Bununla bir rekat tamamlanmış olur.

  Bu ikinci secdeden sonra Allahu ekber denilerek ikinci rekata kalkılır. Ayakta yalnız Besmele ile Fatiha ve bir miktar daha Kur'an okunur; birinci rekatta olduğu gibi rüku ve secdelere varılır; ikinci secdeden sonra oturulur ki bu iki rekatlı bir namazda son oturuştur. Burda et-Tehiyyat ve Allahümme salli-barik ve Rabbena atina fiddünya haseneten duaları sonuna kadar okunur, sonra es-Selamü aleyküm ve rahmetullah diye sağ tarafa, sonra da yine es-Selamü aleyküm ve rahmetullah diye sol tarafa yüz çevirerek selam verilir. Böylece iki rekatlı bir namaz bitmiş bulunur.
  Sabah namazının iki rekat farzı ise şöyle kılınır: Önce, erkeklere mahsus olmak üzere kamet getirilir, Niyet ettim bugünkü sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir ve eller, kulakların hizasına kadar kaldırılarak Allahu ekber diye namaza başlanır ve sabah namazının sünnetinde belirtildiği üzere kılınıp tamamlanır. Ancak sabah namazının farzında Fatiha'dan sonra biraz fazla Kur'an okunması sünnettir. Bu sünnetin en az miktarı kırk ayettir. Bununla birlikte üç kısa ayet miktarı okunması da caizdir.
  ikinci secdeden sonra oturulur ki bu iki rekatlı bir namazda son oturuştur. Bunda et-Tehiyyat ve Allahümme salli-barik ve Rabbena atina fiddünya haseneten duaları sonuna kadar okunur, sonra es-Selamü aleyküm ve rahmetullah Allah'ın selamı ve rahmeti size olsun diye sağ tarafa, sonra da yine es-Selamü aleyküm ve rahmetullah diye sol tarafa yüz çevirerek selam verilir. Bununla sağ ve sol tarafta bulunan müminlere, meleklere ve mümin cinlere selam verilmiş olur. Böylece iki rekat farzı bir namaz bitmiş olur.  Bütün bu tekbirler, tesbih ve kıraatler gizli, yani namaz kılanın kendisi işitebileceği bir sesle gizlice yapılır.
  Namazda erkekler ile kadınların ellerini kaldırma, bağlama şekli, rüku ile secdelerde ve oturuşlarda alacakları durumlar Namazın sünnetleri ve adabı konularında açıklanmıştır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019