Soru Sabah Namazına Kalkmak İçin Ne Yapmalı

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Sabah Namazına Nasıl Kalkmalı

  Sabah namazına uyanmak için uyku saatine denk geldiği için uyanmak nefse ağır geliyor. İslam Alimleri, uykusu ağır olan kimselerin erken yatıp namaz için uyanmalarını tavsiye etmişlerdir. Geç saatlere kadar oyalanıp namazı geçirmelerini doğru bulmamışlardır.
  Bilerek ya da ihmalden veya gaflet ve önemsememekten dolayı kazaya kalan namazların hiç bir bahane olamaz. Böyle durumlarda, ihmaller insanı günaha sokar. İnsanın ilk hesaba çekileceği amelinin namaz olması, bir vakit namazını kazaya bırakmanın bilerek ve isteyerek meydana gelmişse cezayı netice vermesi, işlediğimiz kötülük zerre kadar bile olsa ihmal edilmeyip bize gösterileceği hakikati, bizi daima dikkate ve ihtiyata sevk etmelidir.

  Sabah namazına uyanmak için her türlü yolu denemek gerekir. Hatta bir defasın'da, Peygamberimiz (s.a.v) Hz. Bilal’i sabah namazı için nöbetçi bırakmıştır.
  Aslında dinimizde zorluk yoktur. İbadetlerimizi yapmak çok kolaydır. Sadece yapacağımız şey, dikkatli ve uyanık olmaktır. Bu yüzünden namazı kılmamak bize çok pahalıya mal olur. Sabah namazını kıldığımız gün daha canlı ve şevkli oluruz. Gece yatağa girerken maddî tedbir olarak çalar saati kurmanın yanında, manevî tedbir olarak da Kevser ve Ayetelkürsi gibi sureleri okumak ve dua etmek uyanmamıza yardım edecektir. Çünkü Cenab-ı Hakkın bu iş için vazifelendirdiği melekler vardır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019