Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Kılınabilir ?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Eda edilir ?

  Sabah namazının vakti imsak ile başlar, güneş doğmadan biter. Fakat Hanifilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.
  Hanefi mezhebine göre sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için, imsaktan hemen sonra kılınmamaktadır.İmsak girer girmez de namaz kılınabilir. Sabah namazını kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa Hanifilere göre namaz bozulumuştur. Kerahet vakti geçtikten sonra yani güneş doğup 45 dakika geçtikten sonra yeniden kılmak gerekir.Aynı günkü sabah namazını kılamayan bir, kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazına 20 dakika kala, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza eder.
  Şöyle niyet edilir. Niyet ettiğim Allah rızası için vaktinde eda edemediğim sabah namazının sünnetini kılmaya ve sünnetten sonra, niyet ettiğim Allah rızası için vaktinde eda edemediğim sabah namazının farzını kılmaya diye niyet edilir.İşte bu kazaya benzer eda olur. en azında kazaya kalmamış olur öğleden sonraya kalırsa kaza olur. Yanlızca farzı kılınır buda doğru değildir.