Sabah-akşam okunması gereken ayetler

Konusu 'Kur'an-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Sabah ve akşam okunacak ayetler

  Ebu Hüryre'den (radıyallahu anh) rivayete göre, Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Her kim Mü'min suresinin ilk üç ayetiyle Bakara suresinin 255. ayeti olan Ayetü'l-kürsi'yi sabahleyin okursa akşama kadar muhafaza edilir. Akşam okursa sabaha kadar bu ayetler vasıtasıyla koruma altına alınır." (Tirmizi, Fezailü'l-Kur'an, 2;İbnü's-Sünni, Amelü'l-Yevm ve'l-Leyle, nr. 75.)

  Ma'kıl b. Yesar'dan (radıyallahu anh) rivayet edildiğine göre, Resul-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Kim sabah olduğunda üç kere, 'Euzu billahi's-semîi'l-alîmi mine'ş-şeytâni'r-racîm' (Allah'ın rahmetinden kovulan taşlanmış şeytanın şerrinden her şeyi bilen Allah'a sığınırım) diyerek; Haşr suresinin sonundan üç ayet okursa, Allah o kimseye yetmiş bin melek vekil eder ve o melekler akşama kadar o kimseyi dua ve istiğfarda bulunurlar. Eğer o gün ölürse şehid olarak ölür. Akşam olunca okuyan kimse de sabaha kadar aynı durumdadır." (Tirmizi, Fezailü'l-Kur'an,22.)

  Ferve b. Nefel'den (radıyallahu anh) rivayet ettiğine göre, Ferve, Hz. Peygamber'e (sallallahu aleyhi vesellem) geldi ve,

  -Ey Allah'ın Resulü! Yatağıma yattığımda söyleyeceğim bir şeyi bana öğret, dedi. Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki:

  -Kafirun suresini oku ve bitirince yat! Çünkü bu süre kişiyi şirkten korur. ( Ebu Davud, Edeb, 27.)

  Şeddad b. Evs'ten rivayet edildiğine göre Resul- Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Bir müslüman yatacağı zaman, Allah'ın kitabından bir sure okursa Allah o kimse için bir meleği vekil kılar ve onu korumakla görevlendirir. Bu melek, o kişi kalkana kadar ona zarra verecek hiçbir şeyi ona yaklaştırmaz." (Tirmizi, Daavat, 23; ibnü's-Sünni, Amelü'l-Yevm ve'l-Leyle, nr. 751)

  Cabir b. Abdullah'tan (radıyallahu anh) rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) Şöyle buyurmuştur: "İnsan yatağına girdiği zaman, bir melek bir şaytan ona doğru koşuşur. Melek der ki: 'Allah'ım (onun uykusunu) hayırla sonuçlandır' Şeytan ise, (Onun uykusunu) kötülükle sonuçlandır' der. Adam, eğer Allah Teala'yı zikreder, sonra uyursa, melek onu koruyarak geceler." (İbnü's-Sünni, Amelü'l-Yevm ve'l-Leyle, nr. 750; Nesai, es-Sünenü'l-Kübra, nr. 1096; Hakim, el-Müstedrek, 1/733; İbn Hilbban, Sahih, nr. 5533; Ebu Ya'la, el-Müsned, nr. 1791)


  sabah-ve-akşam-okunacak-ayetler.jpg
   
  Son düzenleme: 21 Haziran 2016