Rüyada Rüyada Nar Görmek Ne Anlama Gelir?

Konusu 'İslami rüya tabirleri' forumundadır ve Lasey tarafından 27 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Rüyada Nar Görmek Ne Demektir?

  Rüyada Nar Görmek Ne Demektir.


  NAR: Danyal’a (a.s.) göre nar, eğer mevsiminde görülmüşse rüya sahibinin gayret ve çalışması ölçüsünde mal anlamına gelir. Mevsiminin dışında nar görmek iyi değildir.

  İbn-i Sirin’e göre, tatlı nar mal ve servet sahibi bir kadınla tabir olunur. Bir rivayete göre paraya da delalet eder. Ekşi nar hüzün ve kedere işarettir. Tatlı nar yediğini gören zengin bir kadınla evlenir, yada eline para geçer. Ekşi nar yediğini gören varlık yönünden mahzun olur.

  Mağripli Cabir’e göre, tatlı nar yediğini gören kimsenin eline bin tane altın geçer. En azı elli altındır. Kış mevsiminde nar yediğini veya nardan bir şey koparıp da yediğini gören dayak yer. Mevsiminde olsun ya da olmasın yenen nar ekşiyse hayra yorulmaz. Lüffan adı verilen ekşimtrak narın tabiri tatlı ve ekşi narların arasındadır.

  Zamanlı ya da zamansız olsun ağaçtan nar topladığını görmek hayra yorulmaz. Tatlı narı kabuğuyla veya içindeki çöp|eriyle beraber yediğini görmek kendi malından faydalanmak demektir.

  Cafer Sadık (r.a.): “Nar görmek üç şekilde tabir olunur,” demiştir: Mal toplamak, hayırlı eş, bayındır ve kalkınmış ülke. Bir tane nar aldığını, bulduğunu veya yediğini gören padişah, bir ülke fetheder. Bu rüyayı gören bir devlet memuruysa bayındır ve güze! bir ile Vali olarak atanır. Rüya sahibi ticaret erbabıysa çok kar elde eder, market sahibiyse alış verişi artar, fakir bir kimseyse eline iyi kötü bir para geçen (İsmail Eş’as)

  Bazı rüya tabircilerine göre nar, gören zengin biriyle evlenir. Bir rivayete göre eline toplu para geçer, yahut bir çocuğu dünyaya gelir ya da eşi ve çocukları sayesinde hayır görür.

  Bir narı yardığını ve yediğini gören bir cariye satın alır. Eğer devlet görevlisiyse padişah tarafından kendisine mal ve servet verilir. Rüya sahibi karıştırıcılardan ve laf taşıyıcılardan ise dayak yer ve ceza görür.

  Bir narın içini açtığını gören daha önce hiç gitmediği bir şehre gider. Eğer içini açtığı nar ekşiyse görmek ve gezmek amacıyla gittiği o şehirde hüzün ve kedere kapılır.

  Ebu Sait El Vaiz’e göre, nar görme kadın için süse erkek için evlada mevki ve makam sahibi olanlar için terfiye, vali için sözünün dinlenir olmasına ve etkinliğine, ticaret erbabı için daha çok ticaret ve daha çok kazanca köylü için ekinlerinde bolluk ve berekete delalet eder.

  Bir nar bulduğunu gören, eğer çekirdekleri kızarmış ve tatlı ise altın cinsinden helal mala, ekşiyse haram mala; taneleri tatlı ve beyazsa gümüş cinsinden helal mala, taneleri ekşi ve beyazsa haram mala; sağlık ve sıhhati yerinde olan birinin ekşi nar yemesi hastalanmasına; hasta birinin nar yediğini görmesi de eline mal geçmesine işarettir.

  Nar sattığını gören dünyayı ahirete tercih eder.,

  Narın suyunu sıkıp içindekini görmek aile ve akrabalarına yardımda bulunmak anlamına gelir.

  Pişmiş yemekte nar tanesi görmek de helal mal anlamına gelir.

  Nar ağacı, halk tarafından saygı gösterilen sözünde duran ve her zaman hayır, hasenatla uğraşan bir kimseyle tabir olunur.