Rüyada kuran okumak kuran dinlemek nedir?

Konusu 'İslami rüya tabirleri' forumundadır ve Adile tarafından 28 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Rüyada kuran okumak kuran dinlemek ne demektir?

  Rüyada Kur'an'dan bir parça okuduğunu, fakat hangi ayeti okumakta olduğunu bilmeyen rüya sahibi eğer hastaysa iğleşir, eğer hüzünlü ve kederli ise hüznü ve kederi yok olur. Bir rivayete göre, Kur'an okumak hakkı ve doğruyu söylemek demektir.

  Bu konuda önemli bir rüya tabircisi sayılan İbn-i Sirin şunları söylemiştir: " Ku'an okuduğunu gören eğer layıksa hakim veya vali olur. Bir rahmet ayeti okuduğunu görmek, hayır kazanmaya, bir azap ayeti okuduğunu görmek Allah tarafından korkutulmaya delalet eder. Kur'an okuduğunu tamamladığını gören kimsenin eceli (vadesi) hayırlı bir şekilde ve İslama uygun olarak sona ermiiş demektir. Yarısını okuduğunu (okuduğunu tamamlayamayan) görenin ömrün yarısı geçmiş demektir. Hafız olduğu halde Kur'an okuduğunu ve kendinin de dinlediğini gören o Kur'an'ın emirlerine uyar."

  Mağribli Cabir bu konuda şöyle demiştir: "Kur'an-ı baştan sona okuduğunu (hatmettiğini) görmek amacına ve istediğine ermeye delalettir. Kur'an-ı doğru olarak okuduğunu görmek malının artmasına , güzel sesle okumak mevki ve mertebesinin yükselmesine işarettir. Kur'an okumanın uygun olmadığı bir mekanda Kur'an okuduğunu gören kimsenin dininde (inancında) şüphe vardır, tövbe etmesi ve inancını sağlamlaştırılması gerekir."