Rüyada Fesleğen Görmek Ne Demektir?

Konusu 'İslami rüya tabirleri' forumundadır ve Elida tarafından 1 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Katılım:
  5 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  5.377

  Rüyada Fesleğen Görmek

  FESLEĞEN: Rengi ve kokusu güzel yeşil fesleğenler görmek çocuk' lara. gördüğü fesleğeni yerden söküp koparmak ağlamaya ve üzüntüye delalet eder.

  Rüyada Fesleğen Görmek Ne Demektir.jpeg

  Cafer Sadık (r.a.): “Fesleğen görmek yedi şekilde tabir olunur," diyor: Eş, cariye, dost, evlat, güzel söz, ilim meclisi, faydalı sanat.

  Bostan ve bahçesinde veya evinde fesleğen görmek hayır ve menfaat elde etmeye delalet eder.

  Fesleğen sattığını görmek, mevsimindeyse iyidir, mevsimi dışındaysa kötüdür.

  Vakitsiz fesleğen görmek veya fesleğen sahibi olmak güzel konuşan ve asalet sahibi bir kimseyle arkadaşlık yapmaya işarettir.

  Fesleğen söküp kopardığını gören asil ve hoşsohbet arkadaşından ayrılır. (Mağripli Cabir)

  Taze, güzel renkli ve hoş kokulu fesleğen görmek, şan ve şeref sahibi olmaya delalet eder. Fesleğeni soluk renkli ve sararmış görmek hastalığa işarettir. (İbn-i Sirin)

  Sultanı bir fesleğen olarak görmek evlada, koparıp attığını görmekse hüzün ve gözyaşına işarettir. (Kirmani)


  Sultanı fesleğen olarak görmek sekiz şekilde tabir olunur: Şan, şeref, çocuk, dost, güzel söz, ilim ve irfan meclisi, marifet ve güzel isimle anılmak. (Cafer Sadık ra.)

  Bazı rüya tabircileri, “toprakta veya saksıda koparılmış olan fesleğen ve benzeri çiçeklerin rüyası evlatlarla tabir olunur, demişlerdir. Koparılmış bir fesleğeni evinde ya da önünde gören hüzün, gam ve keder sahibi olur ve ağlayarak göz yaşı döker. Bir rivayete göre; fesleğen kadınla tabir olunur.

  Bir saksı veya toprak fesleğenine sahip olduğunu gören bir kadınla evlenir ancak çok sürmeden aralarında ayrılık meydana gelir.