Rüyada arı görmek

Konusu 'İslami rüya tabirleri' forumundadır ve Beyza tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Rüyada arı görmek

  Rüyada arı görmek rızkla yorumlanır ve rüyasında bir ari kovanının başında bulundugunu vede arıların kovana girip çıktıklarını görmek geçim sıkıntısi çekmeyecegine, rızkının bol olduğuna delalet eder. Kendisini 1 arının soktugunu görmek, kazancını kıskanan kimselerin bulunduguna ve kendisine göz koyduklarına işarettir. Bir başka rivayete görede: Bal arısı görmek, güler yüzlü çalışkan, kazancı yerinde hayırlı bir adamla tabir olunur. Bir rivayete göre bal arısı kazançla bereketle; diger bir rivayete göre de faydalı ve herkesi iyiligi ile memnun eden bir adamla tabir olunur. Rüyasında birçok bal arısı buldugunu yahut aldıgını gören, nimet vede ganımete erer. Kirmanı ye göre;
  Rüyasiında bal arısı bilim adamı, ve bir rivayete göre de, herkese menfaati dokunan vede ticaretle ugrasan adamlara delalet eder.

  Arının kendisini soktugunu gören zahmetle helal mal kazanır. Bal arısını öldürdügünü gören malından zarara ugrar.

  Ebu Sait El Vaiz e göre;
  Arı kovanından bir şey çıkardıgını gören, ev halkı vede tanıdıklarına zulüm eder. Kovandan bir şey çıkardıgı sırada arılar üzerine toplandıgı halde ona eziyet vermedikleri veya onu sokmadıklarını gören, akrabalarının aleyhinde toplanmasına ve fakat tecavüzleri olmayacagına, eger toplanan arılar kendisini sokarsa aleyhindeki kıyamdan zarar görecegine, arıların hücumundan dolayı öldügünü görmek o memleketten çıkıp gidecegine işarettir. Bir başka rivayete görede: Rüyada bal arısını görmek, onu besleyen kimse için korku ile beraber bolluga ve zenginlige işaret eder. Çiftçiler için rüyada bal arısı görmek, hayır, ucuzluk vede bolluga işaret eder. Çiftçi olmayanlar için arı görmek, düşmanlıga işaret eder. Rüyada görülen sarı arı, harp edici bir düşman. Bazan sarı arı, mimar ve mühendise, yol kesiciye, kazanci haram olan kimseye, değişik usulle çalgi çalmaya delalet eder. Bazan onu görmek zehirli seyleri yemeye ve içmeye delalet eder Rüyada sari ariyi görmek, kavga ve mücadele eden, küfreden, korkunç, harpte sebatli ve akılsız bir adamdır. Bir kimse rüyada bir köye veya bir şehire ya da bir mahalleye sarı arıların girdigini görse, o köy veya o şehire heybetli, pratik ve secaatli askerlerin girmesine ve açıkça halk ile muharebe etmelerine delalet eder. Bazıları da sarı arı, kovucu kan döken kimselere, bazıları ise arıların hepsi hayra delildir. Arılar merhametsiz vede şefkatsiz kimselerdir, dediler. San arı kötü bir kimsedir. Sarı arının sokması, rezil kimselerin sözü ile halka eziyet vermektir, dediler. Bir kimse rüyada bir takım sarı arılarla ugraştıgını görse, kiymeti olmayan alçak, asılsız ve halkın sefilleri ile ugraşır.