Ruh Hekimliği (Psikiyatrik) Hakkında Bilgi

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve saadet tarafından 21 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Ruh Hekimliği

  Tıbbın davranış bozukluklarının teşhis, tedavi ve incelenmesiyle ilgilenen uzmanlık dalı. Yıb öğreniminin tamamlanmasından sonra, bu alanda uzmanlaşan hekimler tarafından yürütülen ruh hekimliği ( psikiyatri ), bir tıp alanı olduğundan, ruh hekimliği bozuk davranışları akıl hastalığı tibleri olarak görme ve kavramlaştırmaları eğilimindedirler. Ruh hekimliği içinden bir birinden ayrılan okullar ve kurumsal görüşler vardır; bunlar, davranış bozukluklarında, biyolejik ve genetik etkenlere ağırlık verenlerden ruhbilimsel ya da toplumsal etkenleri vurgulayanlara kadar değişir. Bunun sonucu olarak, her ruh hekiminin yönelimine göre, tedavi yaklaşımı da değişiklik gösterir. Bazı ruh hekimleri, bütün tedavi çeşitlerini uygun bularak tümünden yaralanırlarsa da, biyolojik yönlenimli bazı ruh hekimleri, ilaç tedavisi ya da elektrik şoku tedavisi gibi bedensel tedavilere, bazı ruh hekimleri de, psikanaliz gibi çeşitli ruhsal tedavilere ağırlık vermektedirler.

  Ruh hekimliğinin kökleri, tıp kadar eskidir. Sözgelimi, eski Çin ve eski Yunan tıbbında zihinsel ve duygusal olaylar büyük ölçüde önem verildiği bilinmektedir. Ama modern anlamda ruh hekimliği, ancak XIX. yüz yıl başlarında bir uzmanlık dalı haline gelmiştir.

  Başlangıçta bu yana, ruh hekimliği, davranış bozukluları alanına egemen olmuştur; ama yakın dönemde klinik ruhbilimciler, sosyal hizmet görevleri gibi uzmanlar da söz konusu alana gün geçtikçe daha çok eğilmeye başlamışlardır.


  ruh hekimliği psikiyatrik hakkında bilgi_1.jpg