Revatip Sünnetler Nelerdir?

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Revatip Sünnetler ve Hükümleri

  Revatip-Sünnetler.


  Revatip kelime anlamı tertipli demektir tertipli düzenli sünnetlerdir.Revatip sünnetler beş vakit namaza bitişik olan sünnetlerdir namazlarla birlikte kılınan sünnetlerdir.Farz namazların öncesinde ve sonunda kılınan sünnetlere Revatip sünnetler denir.

  Dört rekatlık sünneti müekkekedelerde tahiyyattan sonra salli barik duaları okunmadan kalkılır.Buna örnek vermek gerekirse öğlen namazının ilk dört rekatlık sünnetini verebiliriz.

  İkindi ve yatsı namazının dört rekatlık ilk sünnetlerinde tahiyyata oturduktan sonra ettehiyyatü duası okunur ardından salli ve barik duaları okunur.Ayağa kalkıldığında namaza ilk başlandığı gibi subhaneke duası ile başlanır Fatiha ve zammı süre okunarak devam edilir.

  Revatip sünnetler

  Sünneti müekkede sabah,öğlen,ikindi ve yatsı namazlarının son iki rekatlık sünnetleridir.Revatip Sünnetler Nelerdir

  Sünneti gayri müekkede ikindi ve yatsı namazlarının ilk dört rekatlık sünnetleridir.

  Dört rekatlı sünneti gayri müekkedelerin ilk oturuşunda öğlen namazı ve yatsı namazının son sünnetleri dört rekat kılındığında ilk oturuşta da son oturuştaki gibi salli ve barik duaları okunur.Üçüncü rekata kalkıldığında yukarıda da belirtiğimiz gibi sübhaneke duası okunur.

  İlk sünnetleri kıldıkdan sonra farz namaza başlamadan önce ve farz namazı kıldıktan sonra konuşulmaması dünyalık işlerle uğraşılmaması tavsiye edilmiştir.

  Revatip sünnetleri kılanlar için Peygamber Efendimiz (Sallalahü aleyhi vessellem)’in büyük müjdeleri vardır.

  Bilhassa bu sünnetlerden sünneti müekkede olanları terk etmemelidir.Alimler sünneti müekkedeleri terk etmeyi adet edinen kişilerin vacibi terk etmiş gibi harama yakın günah işlemiş olurlar demişlerdir.

  Hanefi mezhebine göre farz namazı borcu olanların farz borcum var diyerek sünneti terk etmeleri yanlıştır.Sünneti müekkedeleri terk etmeden kaza olan kaza namazlarını kılmalıdırlar.

  Şafi mezhebinde durum böyle değildir.Şafilerde ilk önce farz namazların eda edilmesi gerekmektedir.

  Sünnetleri kılarken hem kazaya hem sünnete niyet edenler vardır bu yanlıştır bir ibadette iki nafileye niyet edilmiş olur bu durumda nafile niyeti sahih olmamaktadır.