Resulullah (s.a.v)'e Salat ve Selam Getirmenin Fazileti

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Salavat getirmenin fazileti ile ilgili hadisler

Efendimiz Hz. Nuhammed (s.a.v.) salat-ü selam getirmenin fazileti…

Allah Azze ve celle Kur’an-ı Kerim’de buyurur:

– «Muhakkak, Allah ve melekleri, peygamber üzerine salat ederler. Ey iman şerefiyle müşerref olan kullarım! Siz de ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.» (Ahzab Suresi 56)

Abdullah bin Ömer radıyallahu anh rivayet eder: Rasul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) buyurdular:

– Siz müezzini (ezan okur iken) işittiğiniz zaman, onun dediği gibi söyleyiniz, (sonra) bana salat ü selam getiriniz. Çünkü kim ki bana bir kez salat ederse Cenab-ı Allah ona on kere salat (rahmet) eder. Sonra benden kurtuluş yolu dileyiniz. Çünkü o, cennette öyle bir derecedir ki, ona ancak Allah Azze ve celle'nin kullarından salih ve derecesi yüksek olan layık olur. Kim benden kurtuluş yolu taleb ederse ona şefaatim verilir.” (İmam Nesai)

Abdurrahman bin Avf rivayet eder:

Allah Resulü (s.a.v) buyurur:

– Ben Cebrail’e uğradım. Cebrail bana şöyle dedi: Sana müjde ederim ki, Allah Azze ve celle buyuruyor ki:

Kim sana selamet dilerse, ona selamet veririm, kim sana salat ederse, ona rahmet ederim.” (İmam Suyuti)

Übey bin Ka’b (r. anh) rivayet eder:

– Ey Allah’ın Rasul-i! Ben sana çok salat getiriyorum, kendim için dua zamanından ne kadarını sana ayırayım? dedim. Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem:

– Dilediğin kadar, buyurdu. Übey bin Ka’b, (r.anh) :

– Dörtte birini mi?

– Dilediğin kadar, eğer fazla vakit ayırır isen, o senin için hayırlıdır.

– Üçte birini mi, ya Rasulallah!

– Yarısını mı?

Bunun üzerine Übey bin Ka’b şöyle der:

– Öyle ise ya Rasulallah! Kendim için olan dua vaktimin tümünü sana salat-u selam getirmeye hasredeyim.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) buyurdu:

– Böylesi sana yeter, günahların bağışlanır. (İmam Tirmizi)

Rivayet olunur ki, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), birgün güler yüzlü ve sevinçli olduğu halde, meclise gelerek şöyle buyurdu:

– Cebrail aleyhisselam bana gelerek, «Ya Muhammed! Ümmetinden sana bir salavat getirene on salavat, bir selam getirene de on selam getirmeme razı olmaz mısın?» dedi. İşte benim neşeli oluşum bu sebebtendir. (Nesai ve ibrv Hibban)

Abdurrahman bin Avf (r. anh) bildirir:

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) odasına doğru gitti ve içeri girer girmez kıbleye karşı dönüp secdeye vardı. Secdeyi o kadar uzattı ki, Allah Azzeve celle'nin, secdede ruhunu kabzettiğini zannettim. Hemen yanına yaklaşıp oturdum. Başını kaldırdı:

– Kimsin? dedi.

– Abdurrahman, dedim.

– Ne var?, dedi.

– Ya Rasulallah, öyle bir secde yaptınız ki, Allah Azze ve celle'nin secdede ruhunuzu almış olmasından korktum, dedim. Buyurdular ki:

– Cebrail aleyhisselam bana gelerek, Allah Azze ve celle'nin şöyle buyurduğunu müjdeledi: Kim sana salat-u selam getirirse, ben ona rahmet ederim. Bunun üzerine ben de Cenab-ı Allah'a şükran olarak secde ettim. (Müsned-Ahmed b. Hanbel)

Sadık Dana, Altınoluk Sohbetleri-I. s. 5-10

Salavat getirmenin fazileti ile ilgili hadisler.