Renklerine göre gıdaların faydaları nelerdir ? kısa bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 15 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Renklerine göre gıdaların özellikleri ve faydaları nedir?

  Renklerine göre sebzelerin faydaları

  Bakterilere Karşı En Etkili Bitkiler

  Renklerine göre yiyeceklerin faydaları resimleri
  Renkler sadece yiyecekleri hoş göstermez. Renklerine göre özel besleyicilikleri vardır. İşte renklerine göre gıdaların yararları:

  Kırmızı: Likopen bakımından zengin olurlar ve kanser riskini azaltırlar. Kırmızı renkli yiyeceklerin başında domates, karpuz, pembe greyfurt sayılabilir.

  Mor: Bu yiyecekler de, likopen bakımından zengindir ve aynı özelliğe sahiptir. Üzüm, böğürtlen, ahududu ve kırmızı elma bu tür yiyeceklerin başında gelir.

  Turuncu: Bu tür yiyecekler alfa ve beta keroten içeriyor, kanserin yayılmasını önleyici ve hücreleri yenileyici özellik taşıyor. Havuç, mango, kış meyveleri ve tatlı patates bu gruba giriyor.

  Sarı: Bu tür yiyecekler, başta C vitamininin etkisiyle hücreleri koruyor ve beta-kriptoksin gibi birçok bağışıklıkla ilgili mineraller içeriyor. Portakal, fasulye ve avakado bu grupta sayılıyor.

  Sarı-yeşil: Bu tür yiyecekler lutein, keroaten içeriyor ve göz sağlığı için yararlı. Ispanak ve diğer yeşil sebzeler, taze mısır, yeşil fasulye, taze baklagiller ve avakado bu tür yiyeceklere örnek...

  Yeşil: Genlerin bozulmasını engelliyor, kemik kanserine ve diğer kanserlere karşı önleyici özellik taşıyor. Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, lahana bu
  tür besinlerin başında geliyor.

  Beyaz-Yeşil: Bu tür yiyecekler hücrelerin ince zarını koruyor. Soğan, sarımsak, kereviz, armut bu grupta yer alıyor.