Regaip kandilinde nasil ibadet etmeliyiz

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Regaip kandilinde nasıl ibadet edilir

  "Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir.
  O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir. "
  (Tevbe Suresi, 128)

  Yüce Allah katında zamanların değerleri birbirine eş değerlidir. Fakat öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb-i şerİfin ilk Cuma gecesine isabet eden Regaip Gecesi’nde bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kıymetli vakitlerden biridir.Regaip Gecesi gibi iki kıymetli gecede bir araya gelince, bu gece daha da bir kıymetli oluyor. Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla'ya sunulduğu ve O'nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.

  Allah’u Azze ve Celle kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve de pek çok günahkarı bağışlaması sebebiyle bu geceye Regaip Gecesi" adı verilmiştir.Bu gecenin bu değeri nereden kazandığı hususunda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biriside; Hz.Amine validemizin böyle bir gecede Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'e hamile olduğunu anladığıdır.

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'in Receb'in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere 12 rekat namaz kıldığı kabul edilir. Regaib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. İdrak ettiğimiz mübarek Regaip Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve de düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim.

  Bu geceyi nasıl karşılamak, nasıl ihya etmek gerekir?


  Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır.
  Bu gece, kazası olanın hiç değilse bir günlük kaza namazı kılması, çok iyi olur.
  Kur'an-ı Kerim okunmalıdır.
  Bu gecenin ihyası, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmakla olur. Bu, gecenin ihyasıdır. Bütün günün ihyası bu. Yatsı namazı ile sabah namazını camide kılmak, o günün, o gecenin ihyası demektir. İnsan sabahlara kadar, akşamlara kadar ibadet etmiş gibi sevab kazanır.
  Bir başka ihya şekli zikir . "La ilae illallah", "Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed", "Estağfirullah", "Sübhànallah", "Elhamdülillah", "Allahu ekber", "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azİm", "Allah" gibi sözler mübarek kelimelerdir, cümleciklerdir. Bunları zikretmek çok sevabdır..
  Bazı namazlar vardır,
  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam kılmıştır. Bunlardan birisi de Tesbih Namazı'dır.
  Regaib gecesi, akşamla yatsı arasında: 12 rek'at "Hacet Namazı" kılınır.

  Hacet Namazı
  2 rek'atte bir selam verilerek kılınır.
  Fatiha-i şerİfe'den sonra her rek'atte 3 Kadir Süresi 12 İhlas-ı şerİf okunur.
  Namazdan sonra 7 Salat-ı Ümmiye okunup secdeye varılır.
  Salat-ı Ümmiye:

  "Allahümme salli ala seyyidina Muhammedinin-nebiyyil-ümmiyyi ve ala alihİ ve sahbihİ ve sellim"

  Secdede 70 kere: "Sübbûhun kuddûsün rabbüna ve rabbül-melaiketi ver-rûh" okunur.

  Secdeden kalkıp bir kez: "Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta'lem. İnneke entel-eazzül-ekrem" okunur.
  Tekrar secdeye varılıp yine 70 kez "Sübbûhun kuddûsün rabbüna ve rabbül-melaiketi ver-rûh" okunur.
  Secdeden kalkıp dua yapılır.
  Duada Allah’u Azze ve Celle'e şu şekilde de iltica etmelidir: "Allahümme barik lena recebe ve şa'ban. Ve bellığna ramazan"
  Unutmayalım!

  Regaib Gecesi, üç aylar içinde kendisinden sonra gelecek olan Miraç, Berat ve Kadir Gecesininde bir müjdecisidir. Onun için bu müjdeciye kulak verip bu geceyi ve de üç ayları iyi değerlendirilmelidir.
  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam buyuruydular ki: "Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur: Receb'in ilk gecesi, Şaban yarısı gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi."
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019