Regaip Kandilinde Hangi İbadetler Yapılır

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve saadet tarafından 22 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

Regaip Kandilinde yapılacak ibadetler
    Regaip Kandilinde Hangi İbadetler Yapılır

Regaip kandilinde oruç tutmak çok faziletli bir nafile ibadettir. Bu oruç farz değil sünnettir. Bugün oruç tutanlara bir sene oruç tutmuş gibi sevabı verilir. Bu oruç gece niyet edilir.
    Bu gecede Kuran okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur"ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah"a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
    Hz. Muhammed (s.a.v)"e salât ü selâmlar getirilmeli, Kaza, nafile namazlar kılmak, varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
    Tefekkür etmeli “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Cenab-ı Allah"ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere dalmalı.
    Günahlarından samimi bir şekilde tevbe ve istiğfar edilmeli, zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı. Küs ve dargın olanlar barıştırmak; gönüller alınmalı; üzüntülü yüzler güldürülmeli.Kişi kendine ve Mü"minlere dualar etmeli.
    Fakir, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta ve yaşlı olanlar ziyaret edilip, bu gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
    Dini sohbetler,paneller düzenlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.
    Sabah, akşam ve yatsı namazları cemaatle camide kılmak, kabirleri ziyaret etmek.
    . Anne ve babamızın, büyüklerimiz ve yakınlarımızı kandilleri bizzat giderek veya telefonla tebrik edilmek ve dua istenmek.