Regaip Kandili yapılacak dua ve ibadetler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 8 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Regaip Kandili yapılacak dua ve ibadetler

  Mübarek 3 ayların başlangıcı olan Recep ayına gireceğimiz bu özel ve anlamlı günde nasıl ibadet edilmeli nasıl dualar edilmeli.İçesrisinde bulunduğumuz 2016 yılının ilk kandil gecesi olan Regaip Kandili perşembe günüdür.

  Regaip gecesi Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu, duaların kabul edildiği mübarek bir gecedir.


  Mübarek 3 ayların manevi sofrasına ve bereket iklimine açılan bir kapı olan Regaip kandili hayırlısıyla bu akşam idrak edilecek.Regaip kandili 3 ayların müjdecisidir.Bu mübarek gecede ülkemiz için huzurumuz için sağlık ve sıhhat için çocuklarınızın geleceklerinin hayırlı olması için maddi manevi her istedikleriniz için bağışlanma ve affedilmek için çok önemli bir gecedir. Bu mübarek geceyi en iyi şekilde idrak edebilmek ve dolu dolu geçirmek için okunacak dua ve zikirler vardır.Regaib Kandili gecesinde yapılan dua red olmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

  Regaip Kandilinde yapılacaklar dualar ve ibadetler nelerdir?

  Bu mübarek gecede Kur’an-ı Kerim okunmalı, okunan kuranı kerimler dinlenmeli.Kuranı kerime olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli bu geceyi bol bol kuranı kerim okuyarak geçirmeli.
  Peygamber Efendimize saiiallahi aleyhi vesseleme salat ve selamlar getirilmeli, O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir.Tefekkürde bulunulmalı, Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli.

  Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmeli.Büyükler aranmalı gönülleri alınmalı hal hatır sorulup güzel dileklerde bulunulmalı.Bilerek veya bilmeyerek işlenen günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı tövbe namazı kılınmalı tövbe duası edilmeli.

  Peygamber Efendimiz şöyle buyurdular:

  Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.

  REGAİP KANDİLİ DUASI

  Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalplerini yumuşatmak murat ediyorsan, bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalplerini yumuşat ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur!

  Ey kalpleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalplerimizi de, onların kalplerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir Ya Rabbi! Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lütfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi!

  Allahım! Senin rızanı umarak camimizde toplandık, huzuruna geldik, boynumuzu büktük, elimizi açtık, bizi kapından boş çevirme. Ey Yüce Rabbimiz! Yüce kitabın Kur’an ile bizleri huzura ve mutluluğa ulaştır. Kur’an’ı okumayı, anlamayı ve gereği gibi yaşamayı hepimize nasip eyle.

  Ey Rabbimiz! Yaptığımız hatalara, kusurlara, günahlara pişman olduk, tövbe ediyoruz, bizi bağışla.Amin…

  Regaip-Kandili-yapılacak-dua-ve-ibadetleru200F.