İslam Regaip kandili tarihi: Üç aylar ne zaman başlayacak?

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 1 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Üç Aylar nedir? Üç Aylar’ın önemi nedir? Üç Aylar’da yapılacak dua ve ibadetler neler? Üç Aylar ne zaman başlıyor? Üç Aylar’ın başlangıcı hangi gün? Üç Aylar’ın başlangıcı ve mübarek günler…

  üçaylar.


  Dini hayatımızda “ Üç Aylar” diye bilinen çok kazançlı ve bereketli bir maneviyat mevsimine bir kez daha girmek üzereyiz. 7 Mart perşembe gecesi Regaib Kandili’dir. 8 Mart cuma günü ise Üç Aylar’ın ilki olan Recep ayının birinci günüdür.

  ÜÇ AYLAR’IN İSİMLERİ

  Üç Aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır ve bu Mübarek Üç Aylar rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve sükunun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı aylardır.

  Bu aylar girince, müminlerin kalplerini manevi bir hava kaplar, ruhları şenlenir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Allah Azze ve celle'nin rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.

  ÜÇ AYLAR DUASI

  Üç Aylar girdiği zaman Allah Resulü şöyle dua ederdi:

  Üç Aylar Duası Arapça:

  اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

  Üç Aylar Duası Okunuşu:

  “Allahümme barik lena fi Recebe ve Şaban. Ve belliğna Ramazan.”

  Üç Aylar Duası Anlamı:

  “Ey Allah’ım; Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.”

  ÜÇ AYLAR TAKVİMİ 2019

  üçaylar-tavimi.

  ÜÇ AYLAR’IN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) ; başka bir hadis-i şeriflerinde ise; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

  Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; Ramazan’a hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.

  REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

  Üç Aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk cuma gecesi, Regaib gecesi, 27. gecesi Miraç gecesidir.

  7 Mart perşembe gecesi idrak edeceğimiz Regaib gecesi ise; Allah Azze ve celle'nin ilahi ihsan, rahmet ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalplerle Cenab-ı Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri vesilesiyle, Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzu edildiği için Recep ayının ilk cuma gecesine “Regaib Kandili” denmiştir. Regaib Kandili, Recep ayının 27. gecesindeki Miraç ve Şaban ayının 15. gecesindeki Berat kandillerini, Ramazan ayını, Kadir Gecesi’ni ve Ramazan ve Kurban bayramlarını müjdeleyen mübarek bir gecedir.

  Recep ayı içerisinde bulunan bir başka mübarek gecede Miraç gecesidir. Miraç gecesi; Resul-i Ekrem Efendimizi (s.a.v.) Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürdüğü ve oradan da göklerin derinliklerine yükselttiği gecedir. Allah azze ve celle'nin Hz. Peygamber’e büyük hakikatlerin ilahi sırlarını gösterdiği, vasıtaları kaldırarak ilahi vahye muhatap kıldığı, müminlere namazın farz kılındığı ve biz Müslümanlar için de İlahi lütuflarla dolu olan bir gecedir.

  ÜÇ AYLAR’IN İKİNCİSİ

  Üç Aylar’ın ikincisi olan Şaban ayı ve onun içerisinde bulunan Berat gecesi de Müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde geçirmesi tavsiye edilmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v) Şaban ayına ve bu ayın 15. gecesi olan Berat gecesine ayrı bir önem vererek onu ihya etmişlerdir.

  ÜÇ AYLAR’IN ÜÇÜNCÜSÜ

  Üç Aylar’ın sonuncusu olan Ramazan ayı ve onda bulunan Kadir Gecesi’nin ise dini hayatımızda ayrı bir yeri ve önemi vardır.