Regaip Kandili nedir, ne demek? Regaip Kandili fazileti ve önemi nedir?

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 7 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Regaip gecesi nedir? Regaip Kandili’nin önemi nedir? Regaip’in gecesini ve gündüzünü nasıl geçirmeli?

  Regaip gecesi yapılacak dua ve ibadetler için tıklayınız…

  “Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denilmektedir Regaib, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir.

  Regaib kelimesi Kur’an’da geçmemektedir. Ancak “reğabe”den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur’an’da sekiz yerde geçmekte ve “reğabe”nin ifade ettiği mana için kullanılmaktadır (el-Bakara, 2/ 130; en-Nisa, 4/ 127; et-Tevbe, 9/59,120; Meryem, 19/46; el-Enbiya, 21/90; el-Kalem, 68/32; el-İnşirah, 94/8).

  Terim olarak Regaib, Türkçe’de kandil geceleri dediğimiz mübarek gecelerden biridir. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb’in ilk cuma gecesi Regaip Kandilidir. Bu gecede Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır.

  Regaib gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) ümmetine şu duayı telkin etti:

  اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

  “Ey Allahʼımız! Receb ve Şabanʼı mübarek eyle, Ramazanʼa mülakî eyle/ulaştır.”(Taberanî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259)

  Üç Aylar, dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eren Üç Aylar’ı dualarla ibadetlerle geçirmek çok önemlidir.

  REGAİP GECESİNİN FAZİLETİ

  Bu geceyi ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Ancak bu gecede kılınacak namazın sünnet veya mendup olması hakkında kuvvetli bir delil bulunmamaktadır. Bu gecede toplanıp, cemaatle namaz kılınması bid’at sayılmaktadır. Zaten, Teravihten başka hiçbir nafile namazın, çağrışarak cemaatle kılınması sünnet değildir, mekruh sayılır. Ancak bir yerde bulunan, iki üç kimsenin bu gibi namazları cemaatle kılmaları caiz görülmüştür..” (İslam İlmihali, Ö. Nasuhi Bilmen sh: 207)

  Resul-i Ekrem Efendimiz (sa.a.v) şöyle buyurdular:

  “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk (Cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.” (Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342) Bu sebeple Müslümanlar bu geceleri hep ihya etmişlerdir.

  REGAİP GECESİNİN GÜNDÜZÜNDE ORUÇ TUTMANIN ÖNEMİ

  Zamanın her anı değerlidir ve boşa harcanan zamanın telafisi mümkün değildir. Bu nedenle insan ömrünün her anı çok değerlidir. Ancak bazı zamanlar vardır ki onların kıymeti diğer zamanlardan daha fazladır. Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı da bunlardan biridir.

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) Recep ayı girdiği zaman şöyle buyurdular:

  Said İbn Cübeyr’den (r.anha) nakledildiğine göre: “Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabı verdi: İbn Abbas’ı (r.a.) dinledim şöyle demişti: “Resulullah Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz; galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde oruç tutacak) derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi (ki biz galiba hiç oruç) tutmayacak derdik. (Ebu Davud, Sünen, K. Savm 56, (II, 811))

  Regaip Gecesi (2019) Hangi İbadetler, Dualar ve Namazlar Yapılacak

  Regaip Gecesi (2019) Hangi İbadetler, Dualar ve Namazlar Yapılacak-.


  Regaip Gecesinde okunacak,süreler ve tesbihler']Regaip Gecesinde okunacak,süreler ve tesbihler
  Regaip Gecesinde Namaz, Dualar, Ayetler ve Tesbihler. [/B]