Regaip Kandili Nedir? Kısa Bilgi

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Receb-i şerifin ilk cuma gecesi Regaib Kandili’dir. Bu geceye Regaib denilmesi, melekler bu geceye çok rağbet ettikleri içindir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:

  “Receb’in ilk cuma gecesinden gafil olmayınız. Çünkü bu geceye melekler Regaib ismini vermiştir. Bu gecenin üçte biri olduğunda gökyüzünde ve yeryüzünde hiçbir melek kalmaz, hepsi Ka’be’de ve onun etrafında toplanır.

  Cenab-ı Hak hallerine muttali’ olur ve ‘Ey meleklerim! Dilediğinizi benden isteyiniz.’ buyurur. Onlar da: ‘Ey Rabbi’miz! Senden Receb ayında oruç tutanları bağışlamanı istiyoruz.’ derler. Allahü Teala “Bağışladım” buyurur.

  Bu gece, Hz. amine’nin alemlere rahmet olan ahir zaman peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’e hamile olduğunu anladığı gecedir.

  Bu gecenin feyiz ve bereketinden istifade etmek için uyanık olmalı, bu geceyi ibadet ve taatla ihya etmelidir.

  Ashab-ı Bedir ..................BESBESE BİN AMR (R.A.)

  Besbese bin Amr (r.a.) hazretleri, Ensar’dan ve Hazrec kabilesindendir. Bedir ve Uhud gazalarında bulunmuştur.

  Peygamberimiz (s.a.v.) onu ve Adiyy bin Ebizzağba hazretlerini Bedir gazasına çıktıklarında Safra denilen yerde Ebu Süfyan’ın kervanından haber getirmeleri için göndermişti. Onlar da Bedir kuyularına kadar gidip kervandan haber aldılar ve Peygamberimiz’e (s.a.v.) arz ettiler.