Regaip Kandili Ne Demek

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Regaip kandili nedir ne zaman kutlanır?

  Regaib kelimesi Kur'an'ı Kerim'de geçmemektedir. Fakat "reğabe"den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur'an'da sekiz yerde bulunmakta ve "reğabe"nin ifade ettiği anlam için kullanılmaktadır .

  Regaib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, bir şeyi istemek, ummak, ona karşı arzulamak ve onu elde etmek için çabagöstermek demektir. "Reğib" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, taleb etmek, arzulanan, şeye denir. "reğibe"dir. "Reğibe"nin çoğulu da "reğaib" dir. Kelime olarak "Regaib"in hakikatı budur.

  Receb'in ilk cuma gecesine Regaib gecesidir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Bütün Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Yüce Allah, bu gecede, müminlere, ragibetler "ihsanlar, ikramlar"yapar. Bu gecede ibadetle geçirenleri affeder. Bu gece yapılan tüm dualar kabul olur. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, tövbe istiğfar etmeli kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okunur, tesbih çekilir. Receb ayında oruç tutmak çok sevatır.