Regaip Kandili Nasıl Kutlanır

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Tüm kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken mühim bir takım afv ü mağfirete nail olma, ecr ü sevap kazanma, manevî terakki kaydetme, musibet ve belalardan kurtulma ve rıza-i İlâhiye ulaşma vesileleri vardır ki, bunlardan bazılarını maddeler hâlinde kısaca ve toplu olarak yeniden hatırlamakta yarar vardır:

  1- Kur'an–ı Kerim okunmalı; okuyanları dinlemeli; uygun mekanlarda Kur'an-ı Kerim ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

  2- Resulullah Efendimiz (s.a.v.)’e salat ü selamlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

  3- Tefekkürde bulunulmalı; [Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Yüce Allah’ın benden istekleri nelerdir] gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli.

  4- Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye bağlı nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

  5- Günahlara içten olarak tevbe vede istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

  6- Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmelidir.

  7- Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

  8- Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

  9- Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

  10- Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmelidir.

  11- Kimsesiz, yoksul, öksüz, yetim, sakat, hasta, ihtiyar olanları ziyaret edilip, şefkat, sevgi, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir.

  12- Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmeli.

  13- Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

  14- O gece ile ilgili âyetler, hadîsler dahası bunların yorumları ile ilgili kitaplardan ferden yada cemaaten okunmalı.

  15- Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevi iklimlerinde vesilelikleriyle Allah’a niyazda bulunulmalı.

  16- Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle dahası camilerde kılınmalı.

  17- Kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalıdır.

  18- Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ayrıca büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

  19- Hayattaki manevi büyüklerimizin, üstadlarımızın,
  anne - babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri şahsen giderek veya telefon, faks yada e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmelidir.

  Mübarek gecelerin ihyası ile ilgili hususi bir ibadet mevcut değildir. Namaz, tilavet–i Kur'ân- Kerim dua gibi bütün ibadet çeşitleriyle gece ihya edilebilinir.