Güzel sözler Regaip Kandili Duaları

Konusu 'Kandil mesajı' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Regaip Gecesi Duaları

  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Regaip gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. İdrak ettiğimiz mübarek Regaip Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve de düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim.

  "Estağfirullahe'l-Azime'llezi la ilahe illa hû el-Hay-yü'1-Kayyûmu ve etbü ileyh. Tevbete abdin zalimin li-nefsihi la-yemlikü li-nefsihi mevten vela hayaten vela nüşura."

  Duanın Anlamı : "Hayat sahibi olan, her şeyi idare edip ayakta tutan, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Yüce Allah'tan mağfiret dilerim. Kendi nefsine zulmetmiş kulun tövbesi gibi Ona tövbe ederim. Öyle bir kul ki, kendi nefsi adına ne ölüme, ne hayata ve ne de tekrar dirilmeye sahip değildir." (Mecmuatü'l-ahzab, 1/599)

  Ey Yüceler Yücesi ALLAH'ım! Bize Dünya ve Ahirette güzellikler, iyilikler ver. Bizi Cehennem azabından koru.

  Ey Yüceler Yücesi ALLAH'ım! Yapmış olduğumuz ibadetleri kabul et. Şübhesizki Sen aza çok veren ve çokca merhamet edensin.

  Ey Yüceler Yücesi ALLAH'ım! ! Şüphesiz ki sen her duaya icabet eden ve de her şeyi hakkıyla duyansın. Bizim dualarımıza da icabet et.

  Ey Yüceler Yücesi ALLAH'ım! Bizi, unutarak veyahutta hata ile yaptığımız işlerden dolayı mes’ul tutma.

  Ey Yüceler Yücesi ALLAH'ım! Bizden öncekilere yüklemiş olduğun gibi bizede çekemeyeceğimiz şeyler yükleme.

  Ey Yüceler Yücesi ALLAH'ım ! Bizi gücümüzün yetmeyeceği şeylerden mes’ul tutma. Bizi affet ve bizi bağışla. Bize mağfiretinle muamele et. Şübhesizki Sen bizim mevlamızsın, gözetenimizsin. Bize, kâfir topluluklara karşı yardım et.

  Ey Yüceler Yücesi ALLAH'ım ! Bizi cennetine yaklaştır ve Cehenneminden de uzaklaştır. O Cehennem ki azabı çok acıklı olan bir konaklama yeridir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019