Dua Regaip Gecesi (2019) Hangi İbadetler, Dualar ve Namazlar Yapılacak

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve saadet tarafından 5 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Regaip Gecesi (2019) Hangi İbadetler, Dualar ve Namazlar Yapılacak.

  Regaip Gecesi (2019) Hangi İbadetler, Dualar ve Namazlar Yapılacak

  İnsan, her istediği zaman, darlık veya bolluk, umut veya umutsuzluk, keder veya sevinç zamanlarında Cenab-ı Allah'a dua edebilir. Öz olarak söylemek gerekirse, dua etmenin sakıncalı ve yasak olduğu bir vakit İslam kaynaklarında bulunmaktadır..

  Duanın En makbul zamanları da vardır. Resül Ekrem (s.a.v) bazı vakitlerde yapılacak dualar için tavsiyeleri vardır: " Secde ettiğinizde çok dua ediniz, çünkü en çok kabul edilen dualar secdede yapılan dualardır. " Sünenü'n-Nesai, İstanbul 1981, C. I, s. 632.)
  "Rabb'imiz her gece yarısı, gecenin üçte biri kalınca dünya semasına yönelir ve der ki: Kim bana dua ediyor, onun duasını kabul edeyim; kim benden istiyor, ona vereyim; kim benden bağışlanmak diliyor, onu bağışlayayım. " (Sahilı-i Buhari, İstanbul Tarihsiz, C. VIII, s. 197.)

  Kadir gecesi, Regaib gecesi ve Berat kandili gibi mübarek gün ve gecelerde yapılacak duaların kabule yakın oldukları bildirilmektedir. Şunu söylemek gerekir ki: Huzur veren yerde huzurla dua edilir. Bunun için, dua eden kişinin huzur veren bir ortamı seçmesinde fayda vardır. Fakat bu, doğrudan duanın kabul edilmesiyle değil, dua edenin huzur içinde ihlaslı bir şekilde dua etmesi ile ilgili bir husustur.

  Regayip gecesi kaza namazları olan kaza namazlarını kılar, kuran-ı kerim okunur,salavat çekilir, tövbe istigfarda bulunur, dua yapılır. Allah rızası için nafile kılınır. Önemli olan bu geceyi boş geçirmemektir.


  Regayip Gecesi Yapılacak İbadetler

  Allah rızası için niyet edilir. 2 rekatte bir selam verilir. Her rekatte Fatiha süresinden sonra 3 kere Kadir suresi,12 defa da İhlas suresi okunur.

  Namaz bittikten sonra;

  70 kere “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin nebiyyil ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi.” okunur.

  arkasından secdede:

  70 kere “Subbhun Kuddusün rabbüna ve rabbül melaiketi ver ruhı.” okunur.

  Secdeden baş kaldırılıp;

  “Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta’lem,inneke entel eazzül ekram.”

  Tekrar secdeyegidilir;

  70 kere “Sübbuhun kuddusün rabbüne ve rabbül melaiketi ver ruh.” okunur. Arkasından istediğiniz gibi Cenab-ı Allah'a duada bulunursunuz. Allah Kabul Etsin Geceniz Mübarek Olsun.  Seyyidül-istiğfarın Fazileti

  Şeddâd İbni Evs (ra.anh.)’den şöyle rivayet edilmiştir: Peygamberimiz (s.a.v.), Seyyidu’l-istiğfarın; “duaların efendisi, istiğfârın en üstünü” olduğunu; bu itibarla, her kim bu duayı, sevabına ve faziletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse cennetlik olacağını, yine her kim, sevabına ve faziletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse yine cennetlik olacağını ifade buyurmuşlardır. ( Buhari )

  Hz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor: Dua ile sema arasında bir engel vardır. Üzerime salavat getirilince engel açılır, dua yerine ulaşır.